‘Wind of Change’, kënga që bëri kthesën e madhe në historinë e muzikës botërore

Scorpions, që në shqip do të thotë “Akrepa”, është nje grup muzikor hard rock dhe metal i rëndë nga Hanoveri i Gjermanisë, që u formua në vitin 1965. Scorpions është një prej grupeve gjermane rok më të njohura në skenen ndërkombëtare.

Këta të fundit arritën famë të madhe me këngët e tyre të mirëpritura nga publiku, ata gjatë viteve të ’80-ta kanë shitur mbi 70 milionë disqe në mbarë botën, përcjell KultPlus.

“Wind of Change” është një nga këngët e tyre më të njohura e cila mori famë të madhe dhe tërhoqi një dashuri të madhe nga publiku.

“Era e ndryshimeve” (Wind of Change) u publikua gjatë vitit 1990.
Teksti i kësaj këngë u kompozua nga Klaus Meine, vokalist, kompozitor dhe instrumentist gjerman, kur Scorpions si grup vizituan Bashkimin Sovjetik, në kohën kur armiqësia midis blloqeve komuniste dhe atyre kapitaliste u qetësua, duke publikuar njëkohësisht shpalljen e reformave socio-ekonomike në shkallë të gjerë në Bashkimin Sovjetik.

Me shitjet e vlerësuara prej 14 milionë kopjesh të shitura në të gjithë botën, “Wind of Change” është një nga këngët më të shitura të të gjitha kohërave.
“Winf of Change” hapet me një hyrje të pastër të kitarës të luajtur nga Matthias Jabs, e cila melodi përcjellet nga një fishkëllimë e lehtë e Klaus Meine.

Teksti i këngës feston glasnostin (që në rusisht do të thotë “hapje dhe transparencë”) në Bashkimin Sovjetik, fundin e Luftës së Ftohtë, dhe flasin për shpresën në një kohë kur kushtet e tensionuara ishin krijuar për shkak të rënies së qeverive të drejtuara nga komunistët midis kombeve të Bllokut Lindor duke filluar në 1989.

Linjat e hapjes i referohen monumenteve të qytetit të Moskës:

“I follow the Moskva
Down to Gorky Park
Listening to the wind of change.”

“Është një histori që shtrihet në të gjitha zhanret muzikore, në kufijtë dhe periudhat e historisë, kështu që ishte e rëndësishme për mua që ju të dëgjoni muzikën, thekset dhe zërat, dhe të gjykoni vetë se kush mund të gënjejë dhe kush po thotë e vërteta, ”shpjegoi Keefe.

Moskva është emri i lumit që kalon nëpër Moskë (si qyteti ashtu edhe lumi emërtohen në mënyrë identike në Rusisht), kurse Gorky Park është një park urban në Moskë i emëruar pas shkrimtarit Maxim Gorky.
Kënga gjithashtu përmban një referencë për balalaika, (një instrument rus me një trup karakteristik trekëndësh prej druri, të zbrazët, qafë të mprehtë dhe tre tela, disi si një kitarë). Balalaika përmendet në rreshtat e mëposhtëm: “Let your balalaika sing, What my guitar wants to say.” / KultPlus.com

“Wind of Change”, “The Scorpions” dhe CIA

Nga: Nadine Wojcik

Ajo fishkëllimë. Shumë pak duhet që ta dëgjoni që ajo t’u kalojë mornica, veçanërisht kur është e shoqëruar me imazhe të dokumentarit nga ngritja e Murit të Berlinit më 1961, deri te brohoritjet e gjermanëve lindorë ku ai bie, e të vallëzimet e ushtarëve sovjetikë.

Balada e fuqishme “Wind of Change” është përfundimisht melodia e rënies së bllokut komunist. Ishte shkruar nga rock-grupi gjerman “The Scorpions” në shtator të 1989, dy muaj para rënies së Murit të Berlinit. Falë tekstit anglisht, e kapi gjendjen emocionale përgjatë gjithë bllokut lindor dhe shpresën e njerëzve për ndryshim.

Rreth 14 milionë kopje të kësaj kënge janë shitur në gjithë botën. Ishte pjesë e 78 top-listave kombëtare dhe një version i ribërë i lansuar në vitin 2009 është parë në “YouTube” më shumë se 765 milionë herë.

Lideri i “The Scorpion”, Klaus Meine, ka thënë se pjesëmarrja e grupit në festivalin e njohur “Moscow Music Peace” në gusht të vitit 1989 e kishte shtyrë atë që ta shkruante këngën.

Ai e ka përshkruar momentin e inspirimit për gazetën gjermane “Hamburg Abendblatt”: “Të gjithë ishim së bashku një mbrëmje – gjermanët, rusët dhe muzikantët amerikanë, gazetarët dhe po ashtu anëtarë të Ushtrisë së Kuqe (sovjetike) – të gjithë në një barkë në lumin Moskva duke shkuar në parkun Gorky. Ky ishte vizioni: E gjithë bota duke u mburrur, të gjithë duke folur gjuhën e njëjtë – muzikën”. /Koha /KultPlus.com