200 artistë, në skenën e TKOB, për operën “Carmen”

6 Dhjetor, 2023 - 5:01 pm

Në Teatrin Kombëtar të Operas e Baletit janë duke u kryer përgatitjet e fundit për operën e George Bizet, “Carmen”.

200 artistë do të ngjiten në skenë për të sjellë për publikun një nga shfaqjet më të bukura të historisë së artit botëror. “Carmen” do të vijë nën regjinë e Giandomenico Vaccari, me një koncept të ri, krejtësisht novator si në skenografi, ashtu edhe në rolet e personazheve.

Orkestra Simfonike, Solistët dhe Kori i TKOB-së pritet të sjellin një “Carmen” dinjitoze dhe pasionante, nën dirigjimin e maestros, Dian Tchobanov.

Opera do të vihet në skenë në 4 data: 8, 9, 10, dhe 11 dhjetor, me dy kaste mjeshtërore artistësh si Vikena Kamenica, Ivana Hoxha, Carlos Cardoso, Denis Skura, Armando Likaj, Artur Vera, Renisa Laçka, Nina Muho e shumë profesionistë të tjerë në role të ndryshme./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme