Ahmet Brahimaj, një prej figurave kyçe të zhvillimit të baletit në Kosovë

7 Maj, 2022 - 8:54 pm

Sot në Teatrin Kombëtar të Kosovës u mbajt akademi përkujtimore për nder të Ahmet Brahimajt, një prej figurave kyçe të zhvillimit të baletit në Kosovë, fillimisht si pjesëtar i gjeneratës së parë të baletit dhe më pas si drejtor i institucionit të Baletit Kombëtar të Kosovës.

Në këtë ngjarje morën pjesë drejtori i Baletit Kombëtar, Sinan Kajtazi, balerini Rrustem Bajrami, përfaqësues të MKRS, familjarë e miq të të ndjerit, balerinë e artdashës.

Pjesëmarrësit kujtuan kontributin e tij jetësor në kulturë ndërsa u shfaq edhe një video që rrëfen veprimtarinë e Brahimajt. Akademia u përmbyll me një sekuence nga shfaqja “Exil” nga balerinët e Baletit Kombëtar të Kosovës.

Ahmet Brahimaj i takon gjeneratës që ka mbajtur gjallë kulturën e vendit tonë me rezistencë dhe devotshmëri.

E gjithë kultura kosovare dhe i gjithë populli i Kosovës e çmon dhe nderon punën e figurën e tij. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme