займ на карту онлайн потребительский кредит

Aktorët paralajmërojnë protesta nëse trupa rezidente e teatrit ‘Dodona’ nuk plotësohet

5 Gusht, 2020 - 12:22 pm

Suada Qorraj

Mungesa e trupës rezidente në Teatrin ‘Dodona’, mosrespektimi i ligjit për teatrin, si dhe vonesat që tash e disa vite po bëhen nga Komuna e Prishtinës në lidhje me këtë teatër, ka shtyrë aktorët e Prishtinës që mëngjesin e ditës së sotme të mbajnë konferencë për media, shkruan KultPlus.

Gjatë kësaj konference aktorët kanë paralajmëruar se do të mbajnë edhe protesta mu përpara objektit të Komunës së Prishtinës, deri në realizimin e kërkesave të tyre.

 Leonit Maloku, pjesëtar i komunitetit të Aktorëve të Prishtinës ka thënë se Teatri ‘Dodona’ tashëm ka 15 vite që funksion vetëm me pesë aktorë dhe se ky teatër tash e një kohë nuk ka prodhuar shfaqje profesionale. Sipas tij kërkesa e aktorëve bazohet edhe në ligjet që rregullojë funksionimin e teatrove.

“Teatri ‘Dodona’ pothuajse që 15 vite funksionon vetëm me 5 aktorë dhe kryesisht prodhon vetëm shfaqje për fëmijë dhe nuk prodhon shfaqje profesionale për të rritur. Kërkesa jonë është bazuar në ligjin për teatrin pika nr. 7 nenin nr. 5, ku specifikisht thotë: Teatri i qytetit mund të ketë ansamblin rezident prej më sa paku 10 dhe më së shumti 20 aktorë”, është shprehur Maloku.

Maloku gjithashtu ka thënë se protesta me tenda, monologje dhe poezi do t’i gjejnë aktorët e Prishtinës në qoftë se kërkesat e tyre nuk realizohen. Ai ka shtuar se po të jetë e nevojshme ata edhe do flenë para objektit të komunës në mënyrë që t’ju tregojnë institucioneve se në çfarë pike ka mbërritur kultura në Kosovë.

“Nëse kërkesat tona nuk realizohen ne do të shkojmë në protesta do të vijmë këtu para komunës siç kemi ardhë sot, do hapim tenda, monologje e poezi, çka ju takon aktorëve, që kur të vijë Shpend Ahmeti, kryetar i komunës së Prishtinës t’na sheh neve duke fjetur këtu para komunës dhe të shoh se në çfarë gjendje e ka lënë kulturën në qytetin tonë”, ka deklaruar ai.

Ndërkaq aktori Ilir Prapashtica ka theksuar faktin se të gjithë aktorët e Prishtinës janë duke e kërkuar të drejtën e tyre, pasi që çdokush ka të drejtën e punës, e të protestës, prandaj dhe nuk do të ndalen deri sa kërkesat e tyre do të realizohen. / KultPlus.com

Të ngjajshme