Al Jazeera me shkrim të detajuar për balerinën e Baletit Kombëtar të Kosovës

16 Korrik, 2018 - 2:04 pm

Televizioni Al Jazeera i ka kushtuar një artikull udhëheqëses së Baletit Kombëtar të Kosovës, Teuta Krasniqi. Në të përshkruhet lufta e Kosovës, problemet që qytetarët e Kosovës kanë me lëvizjen e lirë në botë, për vrasjet politike, për dëmtimin e imazhit që partitë politike po i bëjnë vendit, si dhe rrugëtimin e balerinës Krasniqi deri tek arritja e saj për ta udhëhequr baletin e vendit.

“Brake the Walls” është shfaqja e baletit në të cilën Krasniqi thotë se e ka pasqyruar vdekjen e kosovarëve në lumin Tisa. Krasniqi thotë se si popull, ne shpesh ndihemi të izoluar dhe të varrosur, po ashtu ajo beson se çdo komb që do të ishte në rrethana të tilla do të ndihej njësoj.

Artikulli i Al Jazeera’s flet për jetën e Teuta Krasniqit, vështirësitë që ajo ka pasur si dhe me portretizimin e Kosovës, në të cilin qytetarët janë të izoluar nga pjesa tjetër e Evropës.

“E lindur në Prishtinë, që më vonë ishte pjesë e Jugosllavisë, në vitin 1989, Krasniqi kaloi tre muaj në Kanada me familjen e saj si refugjate, ndërsa NATO-ja nisi sulme ajrore për të hequr ushtrinë e Sllobodan Millosheviqit jashtë Kosovës, përcjell Gazeta Express.

Një javë përpara se Kosova të shënonte 10-vjetorin e Pavarësisë në shkurt të vitit 2018, Baleti Kombëtar i Kosovës shfaqi një shfaqje bashkëkohore të vallëzimit të quajtur “No Walls”.

Skena nuk kishte shumë reklama. Një ansambël prej 20 valltarësh shkoi ngadalë në muzikën elektronike, duke gërshetuar brenda dhe jashtë njëri-tjetrit, duke mposhtur ndonjëherë muret por nuk ishin në gjendje të lëviznin përtej tyre.

Një burrë i veshur me të zeza, “padrejtësia”, prish rrjedhën e kërcimtarëve, ndërsa një grua që përfaqëson të gjithë kosovarët në një veshje të lehtë ngjyrë bezhë del në skenë.
Ajo përpiqet të flasë me audiencën, por fjalët nuk vijnë. Ajo bashkohet me valltarët e tjerë për të goditur murin, por padrejtësia kthehet për t’i ndaluar ato”, shkruan Al Jazeera.

Në këtë artikull, Kosova përshkruhet si një vend i izoluar nga pjesa tjetër e Evropës.

“Në Kosovë, vendi më i ri i Evropës, qytetarët janë të izoluar nga pjesa tjetër e Evropës. Ata janë i vetmi Ballkan Perëndimor i cili nuk mund të udhëtojë lirisht në 26 vendet evropiane në zonën Shengen pa vizë”, shkruan Al Jazeera.

Krasniqi thotë se kosovarët shpesh ndihen të izoluar dhe të varrosur nga hija që e mbulon kombin shqiptar. Ajo gjithashtu thotë se çdo popull që do të ndodhej në rrethana të tilla, do të ndihej njëjtë.

“Nga kjo hije që mbulon kombin tonë, ne shpesh ndihemi të izoluar dhe të varrosur, sikur dikush po hedh papastërti mbi ne, të gjitha këto ndjehen sikur dikush na varros, besoj se çdo komb që do të ishte në të njëjtën rrethanë do të ndihej njëjtë si ne”, tha Krasniqi nga studioja e saj e baletit, në bodrumin e Teatrit Kombëtar të Kosovës në Prishtinë.

Portretizimi i saj i errët por i ndjeshëm i izolimit të Kosovës është vendosur në sfondin e zemërimit dhe mungesës së shpresës në mesin e kosovarëve të prerë nga pjesa tjetër e botës, pavarësisht nga premtimet e bëra nga politikanët dhe zyrtarët e Bashkimit Europian (BE) gjatë dekadës së fundit se ata së shpejti do të udhëtojnë pa viza.

Por, Kosova nuk është anëtare e bllokut.

“Ndërkohë, kosovarët detyrohen të presin në linja të gjata jashtë ambasadave në kryeqytet për të caktuar një intervistë për një vizë udhëtimi ose biznesi dhe të paguajnë qindra euro për mundësinë për të vizituar Europën”, shkruan Al Jazeera.

Krasniqi gjeti mundësi për të udhëtuar jashtë vendit pasi ajo kërkon frymëzim nga shfaqje të tjera, por Ambasada franceze në Prishtinë ka hedhur poshtë dy nga kërkesat e saj për vizë.

Bashkësia ndërkombëtare duhet ta “thyejë këtë mur”, tha ajo, kështu që njerëzit sot nuk do të duhet të largohen nga Kosova në kërkim të mundësive më të mira ekonomike në Europën Perëndimore.

Ajo kujton shikimin e raporteve të lajmeve për shqiptarët e vuajtur të Kosovës që pësuan në lumin Tisa, që pushtonte kufirin serbo-hungarez në vitin 2009. 15 vetë u mbytën ndërsa po përpiqeshin të lundrojnë në lumin e ftohtë.

Përmes lotëve, Krasniqi përshkruan incidentin e mbytjes të përshkruar në një nga skenat e “No Walls”

“Unë u përpoqa të imagjinoj se sa i ftohtë ishte uji dhe çfarë gratë dhe fëmijët e vegjël duhej të durojnë. Çfarë ndjenin ata?”

Deri në fund të skenës, padrejtësia i kërkon ndjesë Kosovës.

Valltarët bashkohen dhe ecin ngadalë drejt një dritë të zbehtë në pjesën e prapme të skenës, duke mos u kthyer kurrë.

Për Krasniqin, drita simbolizon shpresën për Kosovën.

Pavarësisht nga e kaluara e baletit, Krasniqi është e vendosur të sjellë trupën e saj të baletit në faza të ndryshme botërore.

“Sa herë që dalim nga vendi, ne përfaqësojmë Kosovën. Mënyra më e mirë për të përfaqësuar vendin tuaj është me kulturën”, tha ajo për Al Jazeera News./ KultPlus.com

Artikulli për Al Jazeera është shkruar nga gazetarja Valerie Plesch

Të fundit

Të ngjajshme