Balerini italian braktis teatrin rus

7 Prill, 2022 - 4:30 pm

Italiani Jacopo Tissi është rikthyer në La Scala të Milanos pasi lufta në Ukrainë shkaktoi largimin e tij të papritur nga Baleti Bolshoi në Moskë, ku ai ishte promovuar si balerin kryesor në fund të vitit. 27-vjeçari performoi për herë të fundit në Teatrin Bolshoi më 3 Mars para largimit të tij të papritur.

“Ishte vërtet e vështirë, sepse emocioni më pushtoi. Por ishte shfaqja ime dhe doja ta bëja, kështu që, pavarësisht kësaj, ishte një moment që nuk do ta harroj lehtë. Më duhej t’u thosha lamtumirë kolegëve, mësuesve dhe miqve, në një gjendje kaq të vështirë dhe të çuditshme”.

Tissi, qëndroi për 5-vite n֝ë Rusi. Balerini vendosi të largohej për shkak të atmosferës së rëndë që ishte krijuar dhe e kishte të pamundur të bënte punën e tij. Tissi do të performojë në një gala për refugjatët ukrainas në një teatër tjetër të Milanos përpara se të marrë rolin e balerinit kryesor të ftuar në sezonin e baletit La Scala.

Ai thotë se ka mësuar shumë në Moskë, por nuk është penduar që është larguar. I prekur ai e përshkruan situatën në Ukrainë pas sulmit rus më 24 Shkurt, si “të tmerrshme, të trishtueshme dhe të pabesueshme gjithashtu“. / Klan News / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme