Elbenita Kajtazi, finaliste në konkursin Glyndebourne Opera Cup

15 Mars, 2018 - 9:30 pm

Në Glyndebourne të Anglisë, në një nga shtëpitë operistike më me nam, sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi do të garojë për të qenë një ndër fitueset e konkursit Glyndebourne Opera Cup, bashkë me konkurrentët nga e gjithë bota, shkruan KultPlus.

Glyndebourne Opera Cup – është një konkurs ndërkombëtar për këngëtarë të operës i cili është projektuar për të nxjerrë në pah artistë të rinj të talentuar nga e gjithë bota, duke u ofruar atyre një çmim prej 15 mijë funtash dhe mundësi për nisjen e një karriere ndërkombëtare në operë.

Sopranoja Elbenita Kajtazi është në mesin e finalistëve.

Francesca Chiejina, 27, soprano (USA)
Samantha Hankey, 25, mezzo-soprano (USA)
Elbenita Kajtazi, 27, soprano (Kosovo)
Eléonore Pancrazi, 27, mezzo-soprano (France)
Emily Pogorelc, 21, soprano (USA)
Cody Quattlebaum, 24, bass-bariton (USA)
Jacquelyn Stucker, 28, soprano (USA)
Gemma Summerfield, 27, soprano (UK)
Charles Sy, 26, tenor (Canada)
Hubert Zapiór, 24, bariton (Poland)

Tema e konkursit për sivjet është Moxarti, dhe finalistët do të shoqërohen me orkestër.

Ky konkurs emocionues do të transmetohet në Sky Arts. Pjesa e parë e këtij konkursi u mbajt me 22 e me 23 mars, prej ky gjysmëfinalistët performuan dhe kësisoj përfunduan vetëm dhjetë si finalistë

Finalja e konkursit do të jetë të shtunën, sonte, nga ora 17:30 deri në ora 21:00. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme