‘Game of Thrones’ kalon në teatër

2 Prill, 2021 - 8:32 pm

“Game of Thrones” po lëviz në bordet e teatrit, dhe autorët e adaptimit presin që ajo të bëhet një hit në kinematë në West End të Londrës dhe Broadway të Nju Jorkut.

Detyra e adaptimit teatral u mor nga britanikët, dramaturgu Dancan McMillan dhe regjisori Dominic Cook, dhe shfaqjet e para priten në vitin 2023.

Në adaptim, ata bashkëpunojnë me babanë e sagës letrare, shkrimtarin amerikan George R. R. Martin, pas serisë letrare të të cilit “Këngët e Akullit dhe Zjarrit” u xhirua seria televiziv kult.

Komploti i shfaqjes do të jetë një turne në Harenhol, rreth 17 vjet para sezonit të parë të serisë televizive HBO.

“Janë të paktë ata që e dinin gjakderdhjen për të ndjekur kur familjet fisnike dhe regjimenti u mblodhën në Harenhol për të shoqëruar kalorësit më të mirë të mbretërisë në një turne të madh,” shpjegon George R. R. Martin.

Shfaqja teatrore “do të shfaqë shumë nga personazhet më të famshëm” nga saga letrare dhe seria e suksesshme televiziv që u filmua për tetë sezone dhe u transmetua nga 2011 deri më 2019.

Dramaturgu Dancan McMillan tashmë ka provuar fuqinë e tij në përshtatjen e romanit të George Orwell “1984” dhe “Qytetit të Qelqit” të Paul Oster për teatër.

“Ëndrra jonë është të krijojmë Westeros (një vend imagjinar për Games of Thrones) në Broadway dhe West End, por edhe në Australi,” tha Martin, i cili filloi punën në projekt para pandemisë së koronavirusit. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme