займ на карту онлайн потребительский кредит

Genti Kame: Pse duan këta njerëz ta lënë qytetin pa një teatër të vërtetë?

20 Gusht, 2019 - 8:45 pm

Në Shqipëri ka një kohë që ka filluar dhe po vazhdon një debat, shpesh i ashpër, për ndërtimin apo jo të një Teatri të Ri Kombëtar dhe të rrënimit të këtij që është aktualisht. Kjo temë e nxehtë ka nxitur reagime shoqërore, politike dhe veçmas artistike.

Një nga artistët që ka shprehur mendimin e tij për çështjen e teatrit është edhe Genti Kame, regjisor dhe aktor i cili ka një karrierë të bujshme artistike në Shqipëri, shkruan KultPlus.com.

Ky është postimi i tij i plotë:

“Pse duan këta njerëz ta lënë qytetin pa një teatër të vërtetë? Ç’interesa ekonomike dhe politike kanë? Si mundet të mbrosh një institucion si vend i shenjtë, kur njerëzit që e ndërtuan, e zhvilluan dhe e bënë të shenjtë i denigrojnë, shajnë, shpifin për ta në mënyrë të ulët ? Çfarë muresh të shenjta mbrojnë këta pseudo, kur përdhosin ikonat?”

“Një farsë qesharake që tregon edhe njëherë se kauzat e mëdha nuk mund të mbrohen nga njerëz të vegjël, që tregon se artistët e vërtetë janë të rrallë dhe se ata gjenden në të shumtën e rasteve në pjesën e heshtur dhe punëtorë. Kunati im, arkitekti francez me banim në Suedi, Philippe d’Aboville, më telefonoi i emocionuar që në Tiranë, arkitekti më i mirë sot në botë, projektoka Teatrin Kombëtar të qytetit tim. Kjo duhet të na gëzojë! Po flitet për ne, për mirë. Lëreni Tiranën ta ketë. Lërini qytetet moderne të shkojnë drejt lartësive”./KultPlus.com

Të ngjajshme