Granit Musliu nga Kosova do të performojë në festivalin operistik në Francë

14 Korrik, 2019 - 5:12 pm

Granit Musliu, 20 vjeçari nga Kosova, do të këndojë gjatë netëve muzikore Lyrical Evenings në Sanxay të Francës.

Pasionanti i muzikës folklorike kosovare, Musliu krahas studimit të muzikës klasike shpesh poston edhe video në Youtube.

Ai do të jetë njëri prej solistëve në operën “Tosca”, të Puçinit.

Me datë 13 gusht, kosovari do të ngjitet në skenë krahas artistëve të tjerë, njëjtë edhe në reprizat

“Jam i nderuar që do të këndoj në operë. Në Kosovë nuk kemi një sallë operistike dhe unë deri tash nuk kam luajtur krahas një orkestre filharmonike” tregon Musliu derisa përgatitet për rolin e tij.

Drejtori artistik i festivalit në fjalë, Christophe Blugeon, ka shpresa se Graniti do të bëhet një ditë një emër i madh i operës, e për këtë edhe i është dhënë rasti të performojë në këtë skenë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme