Kadare priti në takim ekipin e shfaqjes nga Kosova

11 Maj, 2019 - 10:59 pm

Besiana Kadare, ambasadore e Shqipërisë në OKB, priti në takim të përbashkët ekipin e shfaqjës “Refuge”, shfaqje e teatrit ODA dhe e cila trajton fatin e hebrenjve në të kaluarën dhe vendstrehimin  e tyre masiv në Shqipëri.

E nderuar për këtë është ndjerë edhe vetë ambasadorja Kadare, e cila e ka shprehur entuziazmin e vetë përmes një postimi në rrjetin social Facebook.

Postimi:

E entuziazmuar për të pritur në Misionin e Shqipërisë në OKB aktorët e mrekullueshëm të shfaqjes “Refuge” (Refugjatët), të realizuar nga Baruch Arts Center, së bashku me kompaninë teatrore të Bekuar të Papës dhe Teatrin ODA të Kosovës.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, mijëra refugjatë hebrenj u strehuan nga familjet në Shqipëri, shumica prej të cilëve praktikonin fenë islame.  Megjithë okupimin nazist, asnjë hebre nuk u dërgua në kampet e përqendrimit nga Shqipëria dhe ishte i vetmi vend në Evropë me më shumë hebrenj në fund të luftës sesa në fillim.

 “Refuge” ndriçon dritën mbi këtë histori pak të njohur, me sfondin e tanishëm të sulmeve antisemite dhe krizës së refugjatëve në Evropë.

Çfarë ndjenje e madhe të rrethohet nga shumë artistë të talentuar shqiptarë dhe amerikan.  Pika kulmore e mbrëmjes ishte performanca e improvizuar e këngëve të vjetra shqiptare.

Faleminderit të gjithë atyre që e bënë mbrëmjen aq të ngrohtë dhe miqësorë. Falënderime të veçanta për Fadil Berishën të cilët bashkë e organizuan ngjarjen!

Përndryshe Besiana Kadare është vajza e shkrimtarit të nderuar Ismail Kadare. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme