займ на карту онлайн потребительский кредит

Kryemadhi: Teatri Kombëtar do t’iu rezistojë kufomave politike

16 Maj, 2020 - 9:34 am

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, edhe mëngjesin e kësaj të shtune vijoi qëndresën tek Teatri Kombëtar, ku i bëri thirrje SPAK-ut që të hap sytë e të nis hetimet për këtë skandal. Kryemadhi, përfaqësues të tjerë të LSI-së por dhe aktivistë të shumtë kanë kaluar natën jashtë në sheshin para Teatrit Kombëtar në solidaritet me Alencën për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar. Në fjalën e saj para gazetarëve, kryetarja e LSI-së, tha se Teatri Kombëtar do i rezistojë kufomave politike.

”Nuk duhet të lejojmë dhunimin e kësaj godine. Ajo që dua të theksoj është që kjo qëndresë do të vazhdojë, do të jetë e përnatshme. Ata janë njerëz që kanë frikë të përballen me të vërtetën, siç bënë me mbledhjen e Këshillit Bashkiak, me vendimin e paligjshëm që e morën feshurazi. Për këtë çështje, SPAK duhet të nxjerrë para drejtësisë njerëzit e kësaj aferre. Rama ka rënuar ekonominë e këtij vendi. Kjo godinë i rezistoi tërmeteve dhe do i rezistojë edhe kufomave politike. Pavarësisht se ne ishim një grup modest që qëndruam gjithë natën, ishte një gjendje e qetë dhe nuk patëm asnjë problem. Nuk kanë tentuar që të na largonin, kanë pasur besimin se ne do të largoheshim vetë. Punonjësit e bashkisë ishin në gatishmëri, dhe rreth orës 4 ose 5 të mëngjesit, ata u larguan. Nuk do të jemi vetëm ne dhe PD-ja në shesh, do të jenë të gjithë faktorët politikë dhe jo politikë, do ketë artistë, aktorë”.

Referuar çështjes së Unazës së Re, Kryemadhi shtoi se ajo protestë nuk dështoi, pasi nga 960 godina janë prishur vetëm 16 dhe më pas kanë marrë dëmshpërblimin. ”Kauza e Unazës së Re nuk dështoi, Bashkia e Tiranës dhe Drejtoria e Përgjithshme e Rrugës, njollosi me kryqin nazist 960 godina dhe sot janë prishur vetëm 16 godina dhe kanë marrë dëmshpërblimin. Disa familje që kanë qenë të pa legalizuara kanë fituar në shkallë të parë, por për shkak të pandemisë, ka në radhë të gjatë. Ne jemi duke ndjekur edhe çështjen e korrupsion 30 milionë euro për çështjen e Unazës së Re. Kjo është një histori korrupsioni që një rrugë 2 km donin ta bënin me 30 milionë euro. Faza e parë e kësaj proteste ka qenë me sukses”. /KultPlus.com

Të ngjajshme