займ на карту онлайн потребительский кредит

Nuk mbahet mend, Teatri Kombëtar i Kosovës nis turin e shfaqjeve nëpër qytete të Kosovës

24 Shkurt, 2020 - 3:03 pm

Nëpërmjet një komunikate, udhëheqësit e TKK-së kanë njoftuar se me moton “Teatri Kombëtar ËSHTË i Kosovës”, do të nisin turin nëpër komuna të Kosovës, shkruan KultPlus.

Më poshtë KultPlus ju sjell komunikatën e plotë të këtij institucioni.

Turneu i TKK-së nëpër komuna të Kosovës

Në bazë të politikave të miratuara nga këshilli drejtues dhe menagjmenti i TKK-së, për një prezantim të shfaqjeve nëpër komuna të ndryshme të Republikës së Kosovës, ua prezantojmë turneun e shfaqjeve të TKK-së me moton “Teatri Kombëtar ËSHTË i Kosovës”

Në perspektivë, synojmë, që çdo muaj të prezantojmë nëpër komuna të ndryshme, shfaqje nga repertori i TKK-së, duke qenë të bindur se Teatri Kombëtar i Kosovës nuk është vetëm për banorëve të kryeqytetit por është i krejt Kosovës.

Datat e prezantimeve janë përzgjedhur të jenë në kuadër të shënimit të festave të marsit.

Datat e prezantimeve janë:

Ferizaj, 02 Mars 2020 “ Shfaqja e fundit e Marije Gjonit”

Prizren, 03 Mars 2020 “Sfinga e gjallë”, nga Rexhep Qosja me regji të Blerta Neziraj

Gjakovë 04 Mars 2020 “Karnavalet e Korçës”, nga Spiro Çomora me regji të Altin Basha

Gjilan 05 Mars 2020 “Sfinga e gjallë”, nga Rexhep Qosja me regji të Blerta Neziraj

Në perspektivë synojmë të krijojmë një traditë të prezantimeve në për të gjitha komunat e Kosovës, aty ku ka kushte teknike për shfaqjen e produksioneve tona, duke qenë gjithnjë e më afër shikuesit dhe duke arsyetuar kështu edhe emrin që mban Teatri Kombëtar i Kosovës./ KultPlus.com

Të ngjajshme