Përfundon nata e gjashtë e PITF2022 me shfaqjen “Muslimani” nga Kosova

16 Maj, 2022 - 1:21 pm

Edicioni i gjashtë i Prishtina International Theatre Festival “Burbuqe Berisha” 2022, në kuadër të të cilit mbrëmë në skenën e Teatrit “Faruk Begolli” në AAB u paraqit shfaqja “Muslimani” nga Kosova, me regji të Enver Petrovcit.

Aktorët e shfaqjes, Enver Petrovci dhe Vlora Nikçi u mirëpritën me shfaqjen e tyre para një publiku të gjerë. Shfaqja trajtonte tematikën e përkatësisë fetare dhe pati për qëllim që ta përcjellë tek publiku atë që z. Petrovci e tha gjatë konferencës “nuk guxon të jetë feja ajo që na ndanë”.

Derisa, sonte mbahet ceremonia përmbyllëse e ndarjes së çmimeve për garuesit e edicionit të sivjetmë. Festivali PITF 2022 do të ndajë këto çmime:

– Çmimin për aktorin/aktoren më të mirë në rol kryesor;

– Çmimin për aktorin/aktoren më të mirë në rol dytësor;

– Çmimin për regjinë më të mirë;

– Çmimin për shfaqjen më të mirë.

PITF 2022 gjithashtu ndanë çmimet:

– Shfaqja më e mirë nga juria e studentëve

– Shfaqja më e mirë nga juria e medias.

Kjo ngjarje do të transmetohet live në ATV nga ora 22:00./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme