Teatri Bolshoi anulon turnetë ndërkombëtarë

27 Prill, 2021 - 8:28 pm

Teatri i famshëm moskovit, Bolshoi, njoftoi sot vendimin e tij për të anuluar turnetë e tij ndërkombëtarë për sezonin 2021/22, për shkak të pandemisë COVID-19.

“Të gjitha turnetë e planifikuar për këtë sezon janë anuluar deri në mars 2022″, tha drejtori i teatrit, Vladimir Urin, gjatë prezantimit vjetor të sezonit të ri, i cituar nga agjencia Interfax.

“Megjithatë, për këtë sezon aktual, të gjitha planet që kishim, i realizuam”, shtoi ai, duke pranuar se periudha kishte qenë e vështirë për teatrin, financiarisht dhe për nga ana humane.

Në kulmin e valës së dytë, në nëntor, 150 persona të punësuar në Bolshoi u sëmurën.

Pavarësisht anulimit të shfaqjeve jashtë vendit, Bolshoi do të vazhdojë të realizojë disa prodhime me pjesëmarrje të huaj.

Aktualisht, matësi i autorizuar në teatër është 50 %, i shoqëruar nga një detyrim për të mbajtur maskë dhe për të respektuar distancën shoqërore./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme