Vdes aktori i mirënjohur shkodran, Fejzi Spahija

30 Nëntor, 2021 - 6:30 pm

Ditë e trishtë sot për kinematografinë shqiptare. Aktori i viteve 1960, Fejzi Spahija ka vdekur.

Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur, ‘Teatri Migjeni’ në Shkodër, pasi Spahija ka shërbyes si drejtues i tij në fundit e viteve ’80.

Me hidhërim, njoftojmë se u nda nga jeta, aktori i viteve 1960 dhe drejtuesi i teatrit tonë në fundin e viteve 80, Fejzi Spahija

I përjetshëm qoftë kujtimi i tij!’, thuhet në njoftimin e Teatrit Migjeni.

Në skenën e Teatrit “Migjeni”, Shkodër, ai interpretoi në shumë shfaqje nga të cilat:

“Dy binjaket venecian” (11.01.1959, ne rolin e Florindos si dublant); “Tragjedia optimiste” (30.04. 1960, ne rolin e oficerit te dyte); “Maskat” (2.07.1960, ne rolin e Skenderit); “Nora” (28.12.1960, ne rolin e Veli Sokolit dublant me Bep Shiroken); “Gjuetaret e ujqerve” (21.6. 1961, ne rolin e Gjokes); “Keneta” (6.11.1961, ne rolin e Hasanit); “Plaku i maleve” (25.11.1962, ne rolin e kapitenit); “Zekthi” (20.03.1964 , ne rolin e Mikeles ); “Njerez te brezit tone” (29.11.1964, ne rolin e Fatmirit);

Ai gjithashtu, ka interpretuar edhe një film te Kinostudio ‘Shqipëria e re’ në ‘Komisari i dritës’. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme