Vdes balerina e parë e Teatrit të Operas dhe Baletit, Ganimet Vendresha

29 Shtator, 2022 - 9:30 am

Ka vdekur balerina e parë e Teatrit të Operës dhe Baletit, Mjeshtrja e Madhe, Ganimet Vendreshës, përcjellë KultPlus.

Ganimet ka realizuar kryerolet e para te baleteve shqiptare e ka qenë një nga themelueset e shkollës koreografike në Shqipëri.

Vallëzimi i saj do të jetë tashmë i pambarimtë në gjurmën që i la Teatrit të Operës por dhe vendit tonë.

Për vdekjes e balerinës kanë shprehur ngushëllime edhe nga Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor.

“Me hidhërim të thellë mësuam për ndarjen nga jeta të balerinës së parë të Teatrit të Operës dhe Baletit, Mjeshtres së Madhe Ganimet Vendreshës.

Vallëzimi i saj do të jetë tashmë i pambarimtë në gjurmën që i la Teatrit të Operës por dhe vendit tonë.

Ngushëllime familjes, miqve dhe kolegëve të botës së baletit e artit.

U prehsh në paqe dallëndyshe e baletit shqiptar!” / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme