90 për qind e artefakteve dhe veprave të artit në Notre Dame kanë shpëtuar

21 Prill, 2019 - 9:30 pm

Rreth 90 për qind e relikteve të çmueshme dhe veprave të artit që ishin brenda katedrales Notre Dame në Paris u shpëtuan nga zjarri shkatërrues i së hënës, pas planit të emergjencës për të evakuar thesaret e punës, tha menaxher i sigurimit kryesor.

Rregullatorit të sigurimeve Michel Honore, i cili është drejtor i arteve të bukura në Sedgwick, i është dhënë detyra për të vlerësuar çdo dëmtimi të “Trésor” ose thesarit të katedrales.

Plani i evakuimit të parashikuar përfshinte vendosjen e prioriteteve mbi objektet për largimin, tha Honore për Reuters, duke shtuar se “vetë plani ka funksionuar në mënyrë të përkryer dhe është respektuar dhe kjo është arsyeja pse përmbajtja e humbur nuk është aq e ashpër sa kemi pasur frikë”.

Thesaret e Notre-Dame përbëhen nga 1,000 deri në 1,200 objekte duke përfshirë metalet e çmuara, veshjet tradicionale dhe piktura. Sende moderne përfshijnë gjithashtu një dhuratë për katedralen nga Papa Gjon Pali II.

“Një nga artikujt e parë që është evakuuar ishte kurora  e cila ishte vendosur në kokën e Jezusit dhe kryqi. Ato ishin në krye të listës dhe u konsideruan si prioritet gjatë zbatimit të rreptë të planit, “tha Honore.

Kurora, e bërë nga kallamishtja e thurur që u soll në Francë nga Kostandinopoja në shekullin e 12, është nderuar si objekt i adhurimit nga krishterët  për shekuj me radhë. Mbetjet e kryqëzimit i referohen relikteve që besohen nga të krishterët që kanë qenë pjesë e kryqit ku ka vdekur Jezusi.

Honore tha se shumica e pikturave të mëdha në katedrale dukeshin “të jenë në rregull”, por ato do të kenë nevojë për inspektim më të afërt nga restauruesit e specializuar.

“Ka optimizëm të madh se organi (instrumenti muzikor) kryesor në katedrale do të mbetet i padëmtuar, por përsëri ajo ka nevojë për kontroll,” tha ai.

Ndërsa shumica e relikteve të vlefshme u hoqën, disa prej tyre mbeten prapa, edhe pse ishte e paqartë se sa.

“Sendet që nuk u tërhoqën  në natën e zjarrit janë në proces të kontrollimit dhe të mbështjelljes dhe të largimit nga vendi dhe po ruhen në Muzeun e Luvrit”, tha Honore.

Artikujt që ishin në krye të listës së prioriteteve u zhvendosën në Paris City Hall dhe me siguri do të merren në Louvre për mbajtjen më të sigurt. / Reuters / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme