Al Jazeera: Rita Ora këndoi për pavarësi, por kah po shkon Kosova?

27 Shkurt, 2018 - 10:32 am

Ndërsa këngëtarja dhe aktorja britanike nga Prishtina, Rita Ora ka argëtuar mijëra kosovarë si pjesë e ditëve festive të pavarësisë, një poster i vendosur mbi një gardh rreth ndërtesës kryesore të qeverisë së Kosovës paraqiste qindra të rinj që vazhdojnë të jenë të zhdukur tash e 20 vite, pasi që janë rrëmbyer nga forcat policore serbe, shkruan Al Jazeera, përcjellë KultPlus.

Posterin e kishin mbështetur nënat e të zhdukurve gjatë luftës së Kosovës, ndërsa përfaqëson një metaforë për zhvillim e vendit në dhjetëvjetorin e pavarësisë së saj – një vend i uritur për tu pranuar nga Perëndimi, por ende i rrënuar nga trashëgimia e konfliktit dhe ndarja etnike.

Lufta e Kosovës për pavarësi nga Serbia rrezikonte të bëhej aq e zgjatur dhe e përgjakshme si ajo në Bosnjë përpara se NATO të dilte me luftëtarët e pavarësisë së Kosovës dhe të niste një fushatë bombarduese kundër Serbisë në vitin 1999, përcjellë KultPlus.

Ky vendim ishte nxitur nga masakrat që ndodhen atje, sidomos nga ajo e Reçakut, ku forcat serbe vranë 45 shqiptarë etnikë. Sidoqoftë, aleatët perëndimorë të Kosovës pranojnë se edhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte përgjegjëse për mizoritë.

SHBA dhe Bashkimi Evropian insistojnë që Prishtina të krijojë një gjykatë për krime lufte: Dhomat e Specializuara.

Sot Kosova ka normën më të lartë të rritjes ekonomike në rajonin e Ballkanit, që parashikohet të arrijë 4.8 për qind këtë vit dhe ka miratuar me sukses Euron. Ka rezerva të mëdha të mineraleve të çmuara, duke përfshirë plumbin, zinkun, aluminin, arin, argjendin dhe potencialin për turizëm në peizazhet piktoreske në pjesën perëndimore të vendit.

Papunësia e të rinjve është një problem i vazhdueshëm që shkon në gati 60 për qind në një vend ku banorët nën moshën 25 vjeçare përbëjnë gjysmën e popullsisë. Më shumë se 100 vende e kanë njohur Kosovën; Serbia nuk është në mesin e tyre. Rusia dhe Kina gjithashtu kundërshtojnë anëtarësimin e plotë të Kosovës në Kombet e Bashkuara, thuhet në shkrimin që sjellë sot Al Jazeera./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme