Arineta Mula imazhi i North Face

29 Qershor, 2018 - 11:20 am

Bjeshkatarja dhe aktivistja kosovare Arineta Mula është një nga fytyrat e fushatës së kompanisë së njohur të veshjes për bjeshkë North Face në kuadër të fushatës së quajtur She Moves Mountains (Ajo Lëvizë Bjeshkët).

Fotoja e saj nga Himalajet është e vendosur në një billbord gjigant në ShBA ku ka filluar kjo fushatë. Arineta është pjesë e një ndër ekspeditës së parë kosovare për në pikën më të lartë të botës Mount Everest.

Arineta tash në bashkëpunim me Ballkan Natural Adventure është duke punuar në promovimin e bjeshkëve të Nemuna duke punuar si guidë me klientë anë e mbanë botës duke përfshi Singaporin, Britaninë, Kanadanë dhe vende të tjera.

Arineta është kosovarja e parë që punon si guide për një udhëtim të plotë në Peaks of the Balkans një shteg mbi 100 kilometra. Deri tash guidat tjera femra kanë udhëhequr vetëm pjesë të këtij shtegu. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme