Demaçi dhe Rugova në videon e prezantimit të Çmimit Sakharov në Bruksel

4 Qershor, 2018 - 4:30 pm

Ka nisë sot Konferenca e 30-vjetorit të Çmimit Sakharov në Parlamentin Evropian në Bruksel, shkruan KultPlus.

Pjesë e kësaj konference është edhe Arbër Selmani, redaktor në KultPlus, i cili është një prej 12 fituesve të Bursës Sakharov për vitin 2018-të.

Me rastin e këtij 30-vjetori është hapë edhe një ekspozitë e po ashtu është prezantuar një video me fituesit e Çmimit Sakharov, ku ndër ta janë edhe dy figura të mëdha shqiptare si Ibrahim Rugova dhe Adem Demaçi.

Rikujtojmë se edhe këtë vit sikur vitin e kaluar, 12 avokues të të drejtave të njeriut e marrin këtë bursë dhe shpallen fitues të saj.

Selmani është njëri prej këtyre fituesve, bashkë me emra të aktivistëve nga Jordania, Bolivia, Kirgistani, Armenia, Libani, Meksiko, Maqedonia, Sudani, Tajlanda, Turqia dhe Venezuela.

Bursa Sakharov është bursë që jepet për individët që luftojnë për të drejtat e njeriut dhe ndihmojnë në kauzat e ndryshme që lidhen me të drejtat elementare njerëzore./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme