Gjendet “perëndesha” e lashtë e bukurisë, dashurisë dhe luftës

27 Prill, 2022 - 10:30 am

Një statujë guri e një perëndeshe të lashtë të bukurisë, dashurisë dhe luftës është gjetur në Rripin e Gazës.

Arkeologët palestinezë thonë se koka e hyjnisë kananite, Anat, daton 4500 vjet më parë në epokën e bronzit të vonë.

Zbulimi u bë nga një fermer duke gërmuar tokën e tij në Khan Younis, në jug të brezit.

Në mediat sociale, disa po bëjnë komente të hidhura duke sugjeruar se shoqërimi i perëndeshës me luftën duket i përshtatshëm.

Në vitet e fundit, ata kanë parë një seri shpërthimesh shkatërruese në konfliktin midis Izraelit dhe grupeve militante në Gaza, e cila qeveriset nga Hamasi.

Megjithatë, zbulimi i kësaj statuje gëlqerore është një kujtesë se si brezi – pjesë e një rruge të rëndësishme tregtare për qytetërimet e njëpasnjëshme të lashtë – ishte fillimisht një vendbanim kananit.

Gdhendja 22 cm e lartë tregon qartë fytyrën e perëndeshës që mban një kurorë gjarpri, transmeton rtv21.tv.

“E gjetëm rastësisht. Ishte baltë dhe e lamë me ujë”, tha fermeri Nidal Abu Eid, i cili hasi kokën teksa kultivonte arën e tij.

“E kuptuam se ishte një gjë e çmuar, por nuk e dinim se kishte një vlerë kaq të madhe arkeologjike”, tha ai për BBC.

Statuja e Anat – një nga hyjnitë më të njohura kananite – është tani e ekspozuar në Qasr al-Basha, një ndërtesë historike që shërben si një nga muzetë e paktë të Gazës.

Duke zbuluar artefaktin në një konferencë për shtyp të martën, Jamal Abu Rida i Ministrisë së Turizmit dhe Antikiteteve të drejtuar nga Hamasi tha se statuja ishte “rezistente ndaj kohës” dhe ishte ekzaminuar me kujdes nga ekspertët.

Jo të gjitha gjetjet arkeologjike në Gaza janë vlerësuar aq shumë ose janë vlerësuar aq mirë.

Hamasi – një organizatë islamike militante – është akuzuar më parë për shkatërrimin e mbetjeve të një qyteti të madh, të fortifikuar kananit, Tell al-Sakan, për t’i hapur rrugë strehimit dhe bazave ushtarake në jug të qytetit shumë të populluar të Gazës.

Një bronz i lashtë me madhësi njeriu i perëndisë greke Apollo u zbulua nga një peshkatar në vitin 2013 , por më vonë u zhduk në mënyrë misterioze./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme