займ на карту онлайн потребительский кредит

Historia prekëse e dy motrave shqiptare: Me pula dhe vezë drejt Tiranës

23 Janar, 2021 - 2:00 pm

Këto dy vajza në foto janë motra dhe fotografia është realizuar në vitin 1920. Dy motrat e varfra kishin ecur 40 km nga një fshat malor për të arritur në Tiranë.

Dy motrat shqiptare dhe një histori prekëse

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Vajza në të majtë vuante nga një infeksion i rëndë në sy dhe, për të shpëtuar nga verbimi i plotë, kishte nevojë për një ilaç që shpërndahej nga farmacia e Kryqit të Kuq Amerikan në Tiranë. Motrat kishin sjellë me vete dy pula dhe gjashtë vezë për t’ia dhënë mjekut amerikan. Kur iu tha se ilaçi ishte falas, ato refuzuan dhe nuk donin të largoheshin pa lënë pulat dhe vezët që kishin sjellë. Një histori që flet shumë për karakterin dhe moralin. (Biblioteka e Kongresit, Uashington) 1920.

Marrë nga gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi. / KultPlus.com

Të ngjajshme