Kraja: Të gjithë ata që sot u shfaqën si themelues të LDK-së, nuk janë të tillë

23 Dhjetor, 2018 - 10:41 pm

Lidhja Demokratike e Kosovës, shkurt LDK, si parti politike shikuar nga jashtë dhe si lidhje shqiptare brenda Kosovës u formua më 23 dhjetor të vitit 1989 në Prishtinë nga një grup intelektualësh.

Ibrahim Rugova ka qenë kryetar i partisë që prej themelimit dhe deri në janar 2006, kur Rugova u nda nga jeta. LDK, u formua si bashkim i intelektualëve dhe popullit të Kosovës, në kohën e shpërbërjes së Lidhjes Komuniste të Kosovës. LDK u angazhua për një Kosovë të pavarur, demokratike dhe të lirë. LDK-ja prej fillimit e deri më 2007 ishte forca kryesore politike në Kosovë, shkruan KultPlus.

Ndërsa, sot bëhen 29 vjet nga themelimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kjo ditë  është shënuar me homazhe të varri i Ibrahim Rugoves dhe më pastaj me një ceremoni solemne, ku ka folur i pari i kësaj partie, Isa Mustafa. Mirëpo, veç tij nuk kanë munguar edhe reagimet e atyre që kanë qenë pjesë e kësaj partie qysh herët.

Krejt në fund të ditës shkrimtari Mehmet Kraja, ka ndarë një fjali për ata që sot u shfaqën si themelues të LDK-së.

“Të gjithë ata që sot u shfaqën si themelues të LDK-së, nuk janë të tillë”, ka shkruar Kraja në Facebook./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme