Kur mbreti i shqiptarëve u shua në dhe të huaj

8 Tetor, 2021 - 10:00 pm

Pas një sëmundjeje të gjatë, më 9 prill 1961 ndërroi jetë në Paris, Ahmet Zogu, personaliteti i politikës shqiptare midis dy luftrave, së pari si kryeministër, më pas si president dhe pas vitit 1928 si mbret, deri sa u largua më 7 prill 1939, nga pushtimi fashist i vendit

Ishte data 8 tetor e vitit të largët 1895 kur lindi Ahmet Zogolli, i cili do të bëhet Mbreti i Parë i shqiptarëve.

Ai lindi në Burgajet nga prindërit Xhemal Pasha Zogu dhe Sadije Toptani. Pas 13 vjetëve Ahmet Zogu i ri bëhet shef i krahinës së Matit. Më pas ai dërgohet në liceun Francez dhe në Galatasarai të Turqisë për t’i kryer studimet.

Më vonë, në moshë të re Zogu do të marrë pjesë në ceremoninë e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor të vitit 1912. Vite më vonë, Zogu i emëruar nga qeveria Delvina arrin të bëhet ministër i brendshëm.

Më 31 janar të vitit 1925 Zogu shpallet President i Republikës Shqiptare, kurse më 1 shtator të vitit 1928 ai e shpall Shqipërinë monarki dhe ai shpallet Mbret i Shqiptarëve.

Pas shpalljes së mbretërisë, më 5 shtator u krijua qeveria e parë e Mbretërisë Shqiptare. Gjatë viteve të monarkisë administrata shtetërore u forcua më tepër megjithëse jo me rrugë demokratike, por me mjete autoritare. Pluralizmi politik u asgjësua. Pati përndjekje politike, burgosje dhe internime. Vendi u shoqërua me trazira të brendshme.

Në vitin 1932 u shënua lëvizja e Vlorës, më 1935 Kryengritja e Fierit, më 1937 rebelimi i Delvinës.

Më 12 shkurt 1946, u nis në Egjipt mbasi merr një ftesë nga ambasadori egjiptian në Mbreti Faruk i Egjiptit. Gjatë qëndrimit nga shkurti i 1946 e deri në verën e 1955, organizoi Lëvizjen e Legalitetit dhe u përpoq të fitonte mbështetjen e shqiptarëve antikomunistë në mërgim.

Më 25 korrik 1951 udhëtoi për në New York, me Princ Tatin, me ftesë të shërbimeve sekrete amerikane, ku edhe bleu një pronë në “Long Island”, por iu pamundësua nga autoritetet e emigracionit në Amerikë, për shkak të shqiptarëve që donte të merrte me vete.

I sëmurë nga kanceri në mushkëri, donte të lëvizte nga Egjipti që kishte ardhur duke u bërë i paqëndrueshëm politikisht. Korrikun e 1955, oborri mbretëror i organizuar nga mbretëresha u zhvendos për në Francë, ku u vendosën në “Ville St Blaise” në Kanë, buzë Rivierës.

Mbreti ndërroi jetë më 9 prill 1961 në spitalin “Foche në Suresnes”, pranë Parisit. U shti në dhé në varrezat në Thiais. I biri, Princ Leka, u shpall mbret i shqiptarëve në një ceremoni në mërgim në hotelin “Bristol” në Paris. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme