Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë duke u larguar nga Varshava për në Riga

28 Prill, 2019 - 4:00 pm

Nga Aurenc Bebja

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 16 korrikut 1939, në ballinë, fotografinë e rrallë të sovranëve shqiptarë, gjatë largimit të tyre nga kryeqyteti polak për në atë letonez, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë janë në Riga


Sovranët e Shqipërisë dhe motra e mbretit gjatë largimit nga Varshava për në Riga – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“E dinim se mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë do të largoheshin shumë shpejt nga kryeqyteti letonez në drejtim të Stokholmit. Por mbretëresha ndihej pak e sëmurë, kështu nisja u shty për nesër të hënën.”

https://ëëë.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga-foto-ekskluzive/.

Të ngjajshme