Margariti: Mbi 450 mijë vizitorë në kalatë, muzetë dhe parqet arkeologjike të vendit

26 Gusht, 2023 - 6:40 pm

Mbi 450 mijë persona vizituan kalatë, muzetë dhe parqet arkeologjike të vendit në periudhën janar-korrik të këtij viti, ose 150 mijë persona më shumë së ne 7-mujorin e aprë të vitit 2022.

Të dhënat u publikuan nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, me ftesën për të vizituar falas kalatë, muzetë dhe parqet të dielën e fundit të muajit.

“Një rritje mbresëlënëse e numrit të vizitorëve krahasuar me një vit më parë, në muze, parqe e kala për të prekur trashëgiminë kulturore. Nesër është e diela e fundit e muajit. Shfrytëzojeni për të vizituar falas muze, kala e parqe arkeologjike”, u shpreh Margariti në një postim në facebook.

Kalatë historike të Shqipërisë, muzetë dhe parqet falë restaurimeve të kryera viteve të fundit janë kthyer në atraksione tërheqës për turistët vendas dhe të huaj./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme