“Oliver Ivanoviqi u rrit në Manastirin e Deçanit…”

16 Janar, 2018 - 8:02 pm

Vrasja e Oliver Ivanoviqit sot në mëngjes, një politikani të zëshëm dhe kryetar i Iniciativës Qytetare, sot ka trazuar edhe ata që janë në fronin e objekteve të trashëgimisë kulturore serbe në Kosovë.

Sava Janjic nga Manastiri i Deçanit sot e ka kujtuar në formën e tij Ivanoviqin, i cili u vra në mëngjes në afërsi të zyrës së tij.


Sava Janjic

“Oliveri ishte shumë i afërt me Manastirin e Deçanit, pasi është rritur këtu dhe unë i mbaj në mend të gjitha takimet tona dhe kohën që e kaluam bashkë. Të gjithëve do të na mungojë, veçanërisht familjes së tij” ka shkruar në rrjetin social Facebook Janjic.

Ai thotë se një vrasje e tillë duhet hulumtuar dhe vrasësi duhet të dalë para drejtësisë, shkruan KultPlus.

Peshkopi Teodosije nga Dioqeza e Rashkës po ashtu ka shprehur ngushëllimet e tij familjarëve të Oliver Ivanoviq.

“Ne i lutemi Zotit për shpirtin e tij. Kemi humbur një njeri i cili ka ndihmuar serbët që ata të jetojnë në Kosovë dhe Metohi. Ai ka qenë një ndër përfaqësuesit më të mirë të serbëve” ka thënë Teodosije për RadioKIM.
Në anën tjetër, vrasja e Ivanoviq ka ndërprerë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Vrasja e politikanit serb ka shkaktuar debat edhe në Kosovë edhe në Serbi. / KultPlus.com

Të ngjajshme