Personat e mëdhenj që humbën jetën në 2018

31 Dhjetor, 2018 - 11:00 am

Këngëtarja Aretha Franklin, astrofizikanti Stephen Hawkin, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan dhe shefi i kuzhinës, Jowl Robuchon figurojnë në listën e personaliteteve të mëdhenj që humbën jetën gjatë vitit 2018.

Janar

7: France Gall, 70 vjeç, interpretuese e shumë hiteve nga vitet 60 deri në vitet 80, e njohur veçanërisht me hitin e saj “Poupee de cire poupee de son”.

15: Dolores O’Riordan, 46 vjeçe, këngëtarja e grupit irlandez “The Cranberries”.

20: Paul Bocuse, 91 vjeç, konsiderohet si “papa i gastronomisë franceze”.

20: Ingvar Kamprad, 91 vjeç, themeluesi i rrjetit të dyqaneve të mobiljeve suedeze IKEA.

Shkurt

13: Henrik De Danemark, 83 vjeç, bashkëshorti me origjinë franceze i mbretëreshës Margrethe II e Danimarkës.

18: Idrissa Ouedraogo, 64 vjeç, regjisori nga Burkina Faso, fitoi çmimin e madh të jurisë në festivalin e Kanës në 1990 për “Tilai”.

21: Billy Graham, 99 vjeç, predikues evangjelist amerikan, bashkëbisedues i privilegjuar i presidentëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për disa dekada.

24: Sridevi, 54 vjeç, konsiderohet si njëra nga aktoret më të mëdha të Bollywoodit.

Mars

10: Hubert De Givenchy, 91 vjeç, legjenda e modës franceze.

14: Stephen Hawking, 76 vjeç, astrofizikant britanik, i njohur për punimet e tij mbi universin. I prekur nga sëmundja Charcot, është shndërruar në ikonë pas publikimit në 1988 të “Një histori e shkurtër e kohës”.

Prill

2: Winnie Mandela, 81 vjeç, ikona e luftës antiapartheid gjatë 28 viteve kur bashkëshorti i saj, Nelson Mandela, ishte i burgosur.

13: Milos Forman, 86 vjeç, prodhues filmash çeko-amerikan. Ka fituar dy herë Oscarin e regjisorit më të mirë, në 1976, për “One Flew Over The Cuckoo’s Nest” dhe në 1985 për “Amadeus”.

17: Barbara Bush, 92 vjeç, zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga 1989 deri në 1993, është njëra nga dy gratë e vetme që dhe është martuar me një president amerikan (Georges H.W. Bush) por dhe që ka lindur një president amerikan (George W. Bush).

20: Avicii, 28 vjeç, DJ i famshëm suedeze, emri i tij i vërtetë është Tim Bergling.

Maj

7: Maurane, 57 vjeç, emri i saj i vërtetë është Claudine Leuypaerts, këngëtare belge.

14: Tom Wolfe, 88 vjeç, shkrimtar amerikan, shpikësi i gazetarisë së re dhe autor i bestsellerit ndërkombëtar “The Bonfire Of The Vanities”.

22: Philip Roth, 85 vjeç, gjigant i letërsisë amerikane, autori i “Portnoy dhe kompleksi i tij”, “The Task” dhe “American pastoral”, shpesh i përmendur për çmimin Nobel, por asnjëherë s’e ka fituar.

Qershor

5: Kate Spade, 55 vjeç, emër i madh i modës amerikane, e njohur për çantat e saj të krahut.

8: Anthony Bourdain, 61 vjeç, shef kuzhine, amerikan, i njohur për emisionin e tij televizive “Parts Unknown” ku eksploronte specialitetet kulinare në të gjithë botën.

18: XXXtentacion, 20 vjeç, reper amerikan, i vrarë në Florida.

20: Édouard-Jean Empain, 80 vjeç, baron e biznesmen belg. Rrëmbimi i tij në Francë ndodhi në 1978.

Korrik

5: Claude Lanzmann, 92 vjeç, kineast, filozof dhe gazetar francez, autori i librit madhështor “Shoah” në 1985.

Gusht

6: JOËL ROBUCHON, 73 vjeç, shef kuzhine që ka pasur numrin më të madh të yjeve në botë (32 yje në pikën më të lartë të karrierës së tij).

11: V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul), 85 vjeç, shkrimtar britanik, fitoi çmimin Nobel për Letërsinë në 2001.

16: Aretha Franklin, 76 vjeçe, këngëtare legjendare amerikane, e quajtur po ashtu “Mbretëresha e Soulit”.

18: Kofi Annan, 80 vjeç, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së, me origjinë nga Gana, fitoi çmimin Nobel për Paqen në 2001.

25: John McCain, 81 vjeç, senator republikan, i konsideruar si hero i luftës të Vietnamit, kandidat për zgjedhjet presidenciale në 2008.

Shtator

6: Burt Reynolds, 82 vjeç, yll i Hollywoodit nga vitet 1970 deri në vitet 1980.

12: Rachid Taha, 59 vjeç, këngëtar algjerian, figure emblematike e rokut francez gjatë viteve 80.

27: Tara Farès, 22 vjeçe, modele dhe ndikuese e famshme në rrjetet sociale, e vrarë në Bagdad.

Tetor

1: Charles Aznavour, 86 vjeç, një monument i këngës franceze dhe përfaqësues i diasporës armene në botë.

6: Montserrat Caballé, 85 vjeçe, soprano spanjolle e njohur për teknikën e saj “pianissimo”.

12: Pik Botha, 86 vjeç, shef i diplomacisë i Afrikës së Jugut gjatë aparteidit.

15: Paul Allen, 65 vjeç, bashkëthemeluesi i Microsoftit me Bill Gatesin në 1975 dhe vizionar i informatikës.

15: Arto Paasilinna, 76 vjeç, shkrimtar finlandez, i famshëm për librin e tij “Lepuri i Vatanenit”.

22: Gilberto Benetton, 77 vjeç, njëri nga themeluesit e firmës italiane Benetton.

Nëntor

12: Stan Lee, 95 vjeç, legjendë e personazheve ikonike si Spider-Man, Hulk dhe X-Man.

26: Bernardo Bertolucci, 77 vjeç, gjigant i kinemasë italiane, regjisori i “Tango e fundit në Paris” dhe “Perandori i fundit”.

30: George Herbert Walker Bush, 94 vjeç, presidenti i 41-të amerikan (1989-1993).

Dhjetor

3: Albert Frère, 92 vjeç, sipërmarrës i njohur në Belgjikë, ish-drejtori i holdingut GBL.

8: Lioudmila Alexeeva, 91 vjeçe, ish-kundërshtare e regjimit sovjetik dhe militante për te drejtat e njeriut në Rusi.

28: Amos Oz, 79 vjeç, shkrimtari i famshëm izraelit, mbrojtës i fuqishëm i paqes me romanin autobiografik “A Tale of Love and Darkness” (Një histori dashurie dhe errësire) që njohu një sukses botëror./atsh /KultPlus.com

Të ngjajshme