займ на карту онлайн потребительский кредит

Restaurohet Pllaka e Kangjellës e cila i përket shekullit VI

24 Prill, 2018 - 8:51 pm

Pllaka e Kangjellës e cila daton në shekullin e VI është duke u restauruar nga specialistët e IMK dhe MHK.

Kështu kjo pllakë do të jetë gati për ekspozim së shpejti, shkruan KultPlus.

Muzeu Historik Kombëtar zotëron në fondet e tij një pllakë kangjelle, e cila daton në shek. VI m. Kr. Ajo është gjetur pranë bazilikës B, në qytetin antiko mesjetar të Bylisit, ndërsa për restaurimin e saj ka njoftuar Instituti i Monumenteve të Kulturës në Shqipëri.

“Specialistët e Sektorit të Artit pranë IMK dhe MHK janë duke kryer ndërhyrje konservuese në objektin e dëmtuar. Falenderojmë gjithashtu z. Alban Balla, mjeshtrin e gurit dhe të mermerit, i cili është duke dhënë kontributin e tij të vyer përgjatë këtij procesi. Së shpejti, objekti do të ekspozohet në pavionin e lashtësisë”, thuhet në njoftim. / KultPlus.com

Të ngjajshme