Shtëpia e At Gjergj Fishtës nuk do të restaurohet

27 Qershor, 2018 - 1:09 pm

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, njoftoi nga Lezha se shtëpia e Gjergj Fishtës në Fishtë nuk do të restaurohet për shkak se është objekt privat.

Shtëpia e përfolur e At Gjergj Fishtës në Fishtë të Lezhës nuk do të restaurohet edhe pse është raportuar edhe më parë që ajo është drejt shkatërrimit.

“Objekti që shpeshherë cilësohet gabimisht si shtëpia e Gjergj Fishtës është vetëm një banesë me disa pronarë privatë me një histori pronësie goxha të komplikuar, ku At Fishta ka kaluar pak muaj fëmijërinë e tij”, ka thënë Mirela Kumbaro.

Prandaj memoria për Gjergj Fishtën do të bëhet tek kolegji i Troshanit, të cilit ai i kushtoi pjesën më të rëndësishme të jetës së tij.

Ministrja e Kulturës ishte në Lezhë duke inspektuar punimet për rikonstruksionin e plotë të vendvarrimit të Skënderbeut.

Ajo tha se punimet do të krijojnë probleme gjatë sezonit turistik për vizitorët dhe agjencite turistike, por u kërkon mirëkuptimi të gjithë aktorëve, shkruan abcnews.al./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme