Sot shënohet Dita e Lumturimit të Nënë Terezës

19 Tetor, 2017 - 10:20 am

Sot shënohen 14-të vjetori nga Lumturimi i Anjeze Gonxhe Bojaxhiu-Nënë Tereza, humanistja shqiptare fituese e Çmimit Nobel për Paqen, shkruan KultPlus.

Këtë ditë, e ka uruar edhe kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili çdo ditë iu uron mëngjesin e mirë ndjekësve të tij në rrjetin social Facebook, me nga një lajm të këtij lloji.
“MIRËMËNGJES
dhe gëzuar Ditën e Lumturimit të Nënë Terezës”, ka shkruar Rama.

Nënë Tereza e Kalkutës u lumturua në 19 tetor të vitit 2003 nga Papa Gjon Pali i II-të, si simbol i ndihmës dhe respektit për “më të varfëritë e të varfërve”, të cilëve ajo u kushtoi krejt jetën.

Pikërisht kjo ditë është shpallur festë kombëtare nga shteti shqiptar./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme