“Takimet e Gjeçovit” shpalosin programin për edicionin e 48-të

10 Tetor, 2019 - 11:30 am

Këtë të shtunë, më 12 tetor, mbahet manifestimi letrar, kulturor e shkencor ”Takimet e Gjeçovit”, shkruan KultPlus.

Manifestimi këtë vitit shënon edicionin e 48-të me radhë dhe pritet të filloj në Shëngjergj për të vazhduar më pas deri në Zym të Hasit (komuna e Prizrenit).

Në manifestim do të mbahet ora letrare ”Anton Pashku”, ku do të lexojnë 15-të poetë, poashtu, do të hapet edhe ekspozita e Jasmir Morinës e titulluar ”Gjeometri ornamentesh”.

Çmimet që do të dorëzohen janë: Pena e Pjetër Bogdanit, Pena e Shtjefën Gjeçovit, Paketa e Anton Pashkut dhe Unaza e Katit. Gjithashtu do të mbahet manifestimi ”Dita e bukës zymjane” duke u përcjellur më pas me programin kulturo-artistik ”Katerina Josipi”.

 Manifestimi mbahet nën patronatin e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit, kurse e organizon ”Shtjefën Gjeçovi” në Zym. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme