Thesaret e plaçkitura të Maqdala kthehen në Etiopi pas 150 vjetësh

15 Shtator, 2021 - 7:00 pm

Disa artefakte që përshijnë Biblën dhe një mburojë perandorake që u plaçkitën nga forcat britanike gjatë Betejës së Magdala në vitin 1868, po rikthehen në Etiopi, transmeton KultPlus.

Siç raporton Agjencia Etiopiane e Lajmeve, Foncacioni Scheherazade, një grup privat jofitimprurës me seli në Mbretërinë e Bashkuar, i bleu objektet me qëllim të kthimit të tyre.

Në një deklaratë, Alula Pankhurst, një anëtare e Komitetit të Kthimit të Trashëgimisë Kombëtare të Etiopisë, e quan kthimin e objekteve “kthimin e vetëm më të rëndësishëm të trashëgimisë në historinë e Etiopisë”.

Konflikti në Maqdala filloi në fillim të viteve 1860, kur perandori kristian kopt Tewodros II, i zemëruar nga refuzimi i qeverisë britanike për të mbështetur fushatat e tij ushtarake, burgosi misionarë dhe të dërguar britanikë.

Në fund të vitit 1867, britanikët u përgjigjën duke dërguar një ekspeditë për të shpëtuar pengjet. Ushtria pushtuese vrau qindra trupa të Tewodros, ndonëse pati viktima edhe në vetë ushtrinë britanike. Tewodros më pas kreu vetëvrasje për t’i shpëtuar burgosjes.

Sipas Muzeut Britanik, llogaritë e shkruara në atë kohë përshkruajnë ushtarë dhe pengje të liruar duke plaçkitur fortesën dhe kishën e Maqdala. (Me ngjitjen e tij në fron në 1855, Teëodros kishte vendosur Maqdala, një fshat në Etiopinë veriore, si selinë e pushtetit të mbretërisë së tij.) Më vonë, shumë prej objekteve të vjedhura dolën në ankand për të mbledhur “dëmshpërblim” për trupat britanikë të rënë./KultPlus.com

Embassy of Ethiopia, London

Të fundit

Të ngjajshme