Viti i Skënderbeut, Meta nis vizitën në Kalabri

6 Nëntor, 2018 - 12:00 pm

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit, Skënderbeut, Presidenti i Republikës, Ilir Meta nisi vizitën zyrtare në Kalabri të Italisë.

Gjatë kësaj vizite, kreu i shtetit shqiptar do të takohet me Presidentin e Republikës italiane, Sergio Mattarella dhe së bashku do të vizitojnë Kolegjin e Shën Dhimitër Koronës, ku do të takohen me arbëreshët, përfaqësuesit dhe autoritetet e tyre vendore, drejtuesit e bashkësive fetare arbëreshe, personalitete të ndryshme, pedagogë, studentë arbëreshë.

Në një njoftim të presidencës thuhet se Presidenti Meta pritet të zhvillojë takime zyrtare edhe me drejtuesit dhe përfaqësuesit vendorë të rajonit të Kalabrisë si dhe të vizitojë Universitetin e Kozencës, në të cilin shkollohen shumë studentë arbëreshë dhe shqiptarë, shkruan tvklan.al.

Të ngjajshme