Xhevahiri i arteve dhe mjeshtrive të renovuara nga shekulli XIX

21 Maj, 2020 - 11:59 am

Shtëpia historike e Nina Farmer zgjon një përzierje të frymëzuar të ngjyrave, materialeve dhe copa të tjera arti në Massachusetts.

Kur dizajneria e enterierit, Nina Garmer mbajti bisedën e parë me pronarët e rinjë të shtëpisë së arteve dhe artizanatit anglez të vitit 1904 në Winchester, në veri të qytetit, klientët e ardhshëm kishin vetëm disa ndryshime relativisht të vogla në mendje. Një cift i ri me tre fëmijë, e dinin se donin të ridekoronin mobilet, por jo kuzhinën origjinale,  kishin nevojë të riorganizonin suiten master për të zgjeruar banjon dhe dollapët. Por nuk ndiheshin të sigurt të vazhdonin tutje, dhe projekti u pezullua përkohësisht.

Disa vite më vonë ata u kthyen tek Farmer, e cila kishte gdhendur një hapësirë që të falte pëshpëritje për historinë e shtëpisë, e aftë të kapë dhe të nderojë thelbin e arkitekturës edhe kur  rikonfirmon enterierin për një jetesë bashkëkohore. “Ata kishin shumë kohë për të analizuar se si ndihej shtëpia, e në cka po jetonin”, kujton Farmer, duke shpjeguar se hapësira ishte zgjeruar për të përfshirë një ridekorim të tërësishëm,me një ndërtim domëthënës.  Megjithëse ciftit i pëlqyen detajet e shtëpisë, që përfshinin një gamë të gjerë punë druri, “Ata e ndjenin se i mungontë një butësi, personalitet dhe një ndjenjë më e rë.” Kështu që Farmer iu afrua projektit me këtë në mendje.

Celësi në skemën e saj ishte prezantimi i guximshëm i ngjyrave të përziera me tone më të thella; një larmi modelesh dhe tekstesh; një përzierje e orendive dhe artit antik, të cilësisë së mirë dhe bashkëkohore; dhe nyje delicate në detajet origjinale të Arteve dhe
Mjeshtërive-por pa e bërë atë një pjesë të periudhës. “Unë nuk kam dashur që ajo të ndjehet si muze”, e thotë Farmer.

Dhoma e ngrënies është më afër estetikës arkitektonike, më një letër muri  të William Morris të varur sipër. Por edhe kjo referencë e drejtpërdrejtë ndihet delicate, falë toneve të modelit me kontrast të ulët, ecur dhe fildishi. Këtu dhe gjetkë në shtëpi, në një tjetër majë të kapelës për Arte dhe Mjeshtëri, Farmer i zëvendësoi  rrethojat e oxhaqeve të cilat nuk ishin origjinale- me tjegulla me bazë uji.

Mbi të gjitha varet një llambadar i gjatë bashkëkohor me 10 aparate dritash. Rezultati është një hapësirë që duket edhe e vjetër edhe e re, formale dhe informale. “Që nga fillimi”, thotë Farmeri, klientët përcaktuar që dhoma “duhet të ndjehet sikurmund të shërbejë pica atëherë vetëm me një familje tjetër dhe gjithashtu të presin “Ditën e falenderimeve”, ato donin që të bëhej hapësirë e rehatshme për jetesë.

Kur kujtoni xhinset normalisht që ju shkon mendja te dicka komode, Farmer pikturoi muret, zbukurime dhe tavanin me Farrow & Ball’s Lulworth Blue No.89, atëherë vendosi një seksion të prekur me porosi të mbushur me kanale, të veshur me një kadife safi Nancy Corzine. Duke u përkulur në një dritare të madhe gjiri, duke ju bërë thirrje që ta ndjeni vetën rehat.

Kështu  që oxhaku dhe perdet e jashtme të mbuluara nga lulet me ngjyra Les indie janë thjesht Artë dhe Mjeshtëri e majftueshme.

Kuzhina paraqet një mundësi unikë dhe u bë “piece de resistance” e shtëpisë. “Pronarët e shtëpive thanë,’ Ne nuk duam një kuzhinë të bardhë, ne duam dicka interesante,” kujton Farmer. Por krahas kësaj, “ata i dhanë një ngjyrim të bardhë”. Kishim liri krijuese për të propozuar dicka.” Ajo erdhi me një dizajn kabineti me porosi që kombinonte kornizat e njollosura të lisit të bardhë me panele dy-tonëshe, Farrow & Ball.

Me zbukurimet e tij prej bronzi të lëmuar, kupla e zakonshme me ngjyrë të mbyllur  shërben si arritje kulmore e dhomës.

Para se Farmeri të fillonte punën e saj në shtëpi, ajo kishte mure krejt të bardha, dhe që kur u kombinua me punimet e errëta të Arteve dhe Mjeshtrive të errëta në të gjithë, u ndje “shumë e tepërt dhe gati shtypëse pas një kohe,” kujton Farmer. Ajo zbuloi që nuk mund të vlerësosh detajet e bukura sepse gjithcka dukej njësoj.  “Njerëzt ndonjëherë shqetësohen për të jetuar me ngjyra dhe model, por kjo lloj shtëpie vërtet ka nevojë për këtë,” përfundon Farmer. “Kjo tregon se si shtimi i toneve më të guximshme dhe printimeve mund të krijojë një ndjenjë ngrohtësie, për t’ju bërë të ndjeheni më të qetë dhe në shtëpi.” / Ndertim.info / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme