займ на карту онлайн потребительский кредит

Filmi vizatimor që po çmend kinezët, shfaqet 18 vjet me vonesë ngaqë u prodhua në Japoni

28 Qershor, 2019 - 5:00 pm

Filmi i animuar japonez, Spirited Away ka dominuar “box office-t” në Kinë, 18 vjet pasi shfaqjes së tij për herë të parë, duke grumbulluar më shumë të ardhura “Toy Story 4” i “Disney”.

Filmi i studios “Ghibli” ka mbledhur 27.7 milionë dollarë, sipas Maoyan, “site” më i madh kinez për kinematografinë. Spirited Away u shfaq zyrtarisht në vitin 2001, por vetëm tani, 18 vjet më vonë, ai i mbërriti dhe publikut kinez.

Kjo në sallat e kinemave, sepse shumë vendas janë rritur duke e parë këtë film mjaft të preferuar, përmes DVD-ve apo shkarkimeve pirate.

“Toy Story 4” solli 13,2 milionë dollarë të ardhura në fundjavën e prezantimit në Kinë, por nuk arriti të mposhte joshjen e “Spirited Away”. Filmi vizatimor mjaft kompleks rrëfen historinë e një vajze të vogël, e cila e gjen veten në një botë fantazie pasi hyri në një park të braktisur lojërash me prindërit e saj.

Filmi ka mbërritur praktikisht një ndjekje prej kulti, siç thotë BBC, dhe mbetet më fitimprurësi i të gjithë kohërave për studion Ghibli. Ai është gjithashtu filmi i parë i animuar jo në anglisht që ka fituar një çmim “Oscar”.

Të ngjajshme