Largohen lulet nga varri i Demaçit (FOTO)

30 Korrik, 2018 - 7:55 pm

Varri i Adem Demaçit, ishte i pastruar nga lulet dhe kurorat që i ishin vendosur në ditën e varrimit. Varrimi i Demaçit ishte bërë të shtunën, prandaj lulet ende ishin të freskëta.

Ndërkaq, dy ditë pas varrimit, disa metra larg varrit u panë të hedhura në tokë shënimet dhe kurorat që u vunë ditë më parë në nderim të Demaçit.

Largimi i tyre ishte bërë në ditën kur ishte paralajmëruar vizita e Presidentit Hashim Thaçi tek varri i Demacit me qëllim vendosjen e kurorës.

Në fotografinë e realizuar nga KALLXO.com, shihen lulet e vendosura në tokë, por nuk dihet se kush i ka larguar nga varrit i Demaçit.

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj tha për KALLXO.com se kurorat nuk janë hequr nga zyrtarë të Presidencës.
“Ndoshta janë larguar nga punëtorët që e kanë rregulluar mermerin e varrit, pasi nuk kanë mundur të punojnë ndryshe. Të shtunën është vendosur labidari”, tha Arifaj.

Presidenti Thaçi vendosi një kurorë me lule për të nderuar veprimtarinë e Demaçit. Ato ishin të vetmet që mbetën mbi varrin e Demaçit.

Adem Demaçi vdiq të enjten e kaluar në moshën 82 vjeçare./KultPlus.com

Të ngjajshme