Banksy do ta shesë veprën e tij për 10 milionë funte për ta kthyer burgun në qendër arti

7 Dhjetor, 2021 - 7:10 pm

Artisti i rrugës Banksy po shet një shabllon që ka pikturuar në një anë të burgut të Reading si  përpjekje për të shpëtuar ish-burgun nga shndërrimi në një bllok apartamentesh, transmeton KultPlus.

Vepra e pikturuar në mars, shfaq një të burgosur që arratiset me një litar me çarçafë të lidhur në një makinë shkrimi. Të ardhurat nga shitja e tij, që pritet të kapin më shumë se 10 milionë funte, do të mbështesin ofertën e Këshillit të Reading Borough për të blerë faqen dhe për ta kthyer atë në një qendër arti.

Një peticion i organizuar nga fushata ‘Save the Reading Gaol’ konfirmon se “Banksy me të vërtetë ua ka zotuar veprën artistike njerëzve të Reading-ut duke kuptuar se të gjitha të ardhurat nga shitja e saj përdoren për të siguruar blerjen e burgut dhe për ta kthyer atë në një qendër arti. .”

Shablloni aktualisht shfaqet në Muzeun dhe Galerinë e Arteve të Bristol në ekspozitën Grayson’s Art Club.

Burgu historik, i cili dikur mbante Oscar Wilde, ka qenë nën kërcënimin e rizhvillimit pasi Ministria e Drejtësisë e Mbretërisë së Bashkuar e nxori atë në shitje në fund të vitit 2019.

Dy oferta që atëherë kanë rënë dhe faqja u rikthye në treg në qershor . Këshilli paraqiti një ofertë prej 2.6 milion £ në fillim të vitit 2020, e cila u refuzua; Ministria e Drejtësisë thotë se aktualisht është duke shqyrtuar ofertat e reja./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme