Fotografitë e kosovarit marrin vëmendje në SHBA

6 Prill, 2019 - 10:00 am

Fotografitë e nje kosovari, kanë marrë vëmendje të madhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Agron Jashari nga fshati Prekaz, që tash e disa vite jeton në Amerikë, ka hapur tashmë edhe ekspozitën e tij personale me fotografi, në njërën nga galeritë më të vizituara të SHBA-së.

Vetmia titullohet ekspozita e parë e kosovarit, fotografitë e të cilit janë shkrepur në pjesë të ndryshme të Nju Jorkut. Sigurisht, aty nuk munguan edhe disa foto të bëra pikërisht në fshatin Prekaz.

“Fotografite e Agronit jane shumë të bukura. Këto kënde janë të njohura për banorët e Nju Jorkut. Unë vij nga Queens. Por ai i kap ato në momentin e duhur, teper bukur” – ishte komento i njërit prej vizitorëve të kësaj ekspozite.

Me shume per permbajtjen e ekspozites foli vet autori, Agron Jashari. Ai tregoi se disa prej fotove kerkuan kohe, por disa të tjera u shkrepën me nxitim. Por, sipas tij, asgjw nuk wshtw e vwshtirw kur fotografitw bwhen nw qytetin e Nju Jorkut.

“Ketu jane 18 fotografi qe e prezantojne Njju Jorkun. I kam edhe disa fotografi te vogla qe e kam ba nje trip ne Evrope, Zvicerr Gjermani dhe Kosove. Secila fotografi eshte shkrepe ne momentin si me than te caktum ka qene nashta moment kur e kam prite nashta me ore per me kap me shkrepe ate fotografi ka disa prej tyne ka qene e qastit edhe ka dal fantastike. sepse drita eshte ajo qe mas shumti ndikon ne fotografi”

Komente pati edhe për dy fotografi të vecanta që ishin pjesë e kësaj ekspozite. Jashari prezantoi edhe dy pamje te mahnitshme të vendlindjes se tij, fshatin e Prekazit, per te cilat autori thote se jane te preferuarat e tij.

Të ngjajshme