Momenti i përurimit të shtatores së arkitektit të Pavarësisë së Kosovës (FOTO)

16 Shkurt, 2018 - 1:30 pm

KultPlus, ju sjellë momentet nga përurimi i shtatores së Presidentit Historik, arkitektit të Pavarësisë së Kosovës, Ibrahim Rugova më 27 shtator në vitin 2013.

Plotë shtatë vite pas vdekjes së Ibrahim Rugovës, komuna e Prishtinës, pati organizuar një ceremoni solemne me këtë rast, ndërkohë që shtatorja u vendos para Kuvendit të Kosovës, ku qëndron edhe sot. Në ceremoni patën marrë pjesë shumë personalitete të jetës politike të vendit por dhe qytetarë të shumtë që kanë dashur të kujtojnë Presidentin Historik të tyre.

Pas një momenti solemn muzikor i përcjellë nga Ansambli i Forcës Mbrojtëse të Kosovës, është zbuluar dhe shtatorja 4. 20 metra e lartë mes duartrokitjeve të pjesëmarrësve dhe mijëra qytetarëve.

Ideja e kësaj vepre madhështore ka dalë nga studio e skulptorit Julian Muçollari dhe është realizuar në fonderinë e veprave të artit. Shtatorja ishte përfunduar brenda 15 ditëve. Ajo kishte ardhur nën masa të sigurisë nga Tirana në Prishtinë përmes Rrugës së Kombit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme