займ на карту онлайн потребительский кредит

Njëzet fotografitë e javës, sipas “The Guardian”

5 Gusht, 2019 - 12:30 pm

Mission, Texas, Një agjent i patrullave kufitare në SH.B.A. kap një migrant që kaloi ilegalisht Rio Grande dhe u përpoq të shmangte kapjen pranë Misionit. Fotografia: Loren Elliott / Reuters

Hong Kong Një protestues hedh përsëri një bombolë targash drejt policisë së rebelimeve gjatë një demonstrate kundër projekt-ligjit të diskutueshëm të ekstradimit në Hong Kong. Dhjetëra mijëra protestues pro-demokracisë kundërshtuan autoritetet për të zhvilluar një marshim të paanshëm nëpër Hong Kong, një ditë pasi policia e rebelimeve gjuajti plumba gome dhe teargas për të shpërndarë një tjetër tubim të paligjshëm, duke zhytur qendrën financiare më thellë në krizë. Fotografia: Miguel Candela / SOPA / Rex / Shutterstock

Moskë, Rusi Oficerët e policisë ndalojnë një grua gjatë një mitingu pa pretendime në qendër të Moskës. Policia ruse arrestoi qindra gjatë protestës duke kërkuar që kandidatët e opozitës të lejohen të kandidojnë për këshillin e qytetit të Moskës. Fotografia: Pavel Golovkin/AP

Whaley Bridge, Angli Mjegulla shihet në luginat para lindjes së diellit ndërsa një helikopter Chinook përgatitet të hedhë bagazhe rëre në murin e digës në rezervuarin Toddbrook pas një dështimi të fortë strukturor pas shiut të madh në Ura Whaley. 6.500 njerëzit e qytetit u detyruan të linin shtëpitë e tyre pas një shembjeje të pjesshëm të digës, pasi inxhinierët pompuan ujë nga rezervuari për të ulur nivelin e ujit. Fotografia: Leon Neal / Getty Images

Varshavë, Poloni Njerëzit ndezin drita ndërsa vëzhgojnë një minutë heshtje për të shënuar 75 vjetorin e Kryengritjes së Varshavës kundër okupatorëve nazistë të kryeqytetit polak gjatë luftës së dytë botërore. Fotografia: Czarek Sokołowski / A

Sicili, Itali Lava dhe pllaka tymi shpërthejnë nga Mount Etna, vullkani më i lartë dhe më aktiv i Evropës. Fotografia: Antonio Parrinello / Reuters

Ciudad Juarez, Meksikë Mërgimtarët që kaluan në mënyrë të paligjshme në El Paso, Teksas, për t’u kthyer brenda për të kërkuar azil, qëndrojnë prapa gardhit kufitar. Fotografia: José Luis González / Reuters

Sanaa, Jemen Një burrë përpiqet të kapë karkaleca ndërsa qëndron në një çati, ndërsa ata përshkojnë qytetin e Sanaa të mbajtur nga rebelët Huthi. Fotografia: Mohamed Huwais / AFP / Getty Images

Lima, Peru Një ekran tregon një përsëritje të një ndeshjeje rugbi, midis Kanadasë dhe Brazilit gjatë Lojërave Pan Amerikane në Lima. Fotografia: Moisés Castillo / AP

Ishulli Henderson Dy këpucë maskuar ecin midis mbeturinave në shenjën e valës së lartë në një plazh në ishullin Henderson, një arkipelag i pabanuar i Ishujve Pitcairn në Paqësorin e Jugut. Mbeturinat plastike lundruese kanë shkatërruar ishullin e largët të Paqësorit që dikur konsiderohej si një xhevahir mjedisor dhe shkencëtarët thonë se mund të bëhet pak për ta shpëtuar. Fotografia: Iain Mcgregor / AFP / Getty Images

Dakar, Senegal Modou Fall, kreu i shoqatës Senegal Propre (Senegal i pastër), ecën nëpër një treg në periferi të Dakarit të mbuluar me gota plastike dhe çanta për të rritur ndërgjegjësimin për dëmet në mjedisin e shkaktuar nga mbeturinat plastike. Fotografia: Zohra Bensemra / Reuters

Litang, Kinë, Një kalorës bën kalorësi gjatë një festivali garash. Fotografia: Jiang Hongjing / Xinhua / Barcroft Media

Chichester, Angli Khadijah Mellah, 18, nga Peckham feston me nënën e saj Selma pasi fitoi me kalin e saj Haverland në Kupën e Magnolia në Goodwood. Fotografia: Dan Kitwood / Getty Images

Zhengzhou Kinë Feng Xiuling kryen operacione tek një pacient me Aids në Spitalin e Sëmundjeve Infektive Henan në Zhengzhou. Xiuling është mjeku i parë që kryen operacione për pacientët me Aids në Henan. Që nga viti 2002, Feng ka kryer më shumë se 3000 operacione mbi pacientët me AIDS, në të cilat ai ka qenë në rrezik të ekspozimit ndaj infeksionit HIV 4 herë. Fotografia: Li An / Xinhua / Barcroft Media

Baltimore, SH.B.A. Të rinjtë ngasin biçikletat e tyre pranë një makine policie në një parking në Baltimore. Fotografia: Stephanie Keith / Reuters

Monterey Bay, California Një luan deti është kapur aksidentalisht në gojën e një balene kurrizi në gjirin e Monterey. Fotografia: Chase Dekker / AFP / Getty Images

Paris Pakoja udhëton nëpër oborrin e muzeut të Luvrit gjatë fazës 21 dhe të fundit të Tour de France. Egan Bernal u bë i pari kolumbian që fitoi Tour de France, duke vulosur fitoren ndërsa errësira ra në Paris të Dielën. Fotografia: Rafael Yaghobzadeh / AP

Ghagriyal, Indi Një grua vajton pranë trupit të burrit të saj, Krishan Lal, një ushtar indian i ushtrisë që u vra në fshatin Ghagriyal në anën Pakistanit në kufirin e Kashmir. Fotografi: Channi Anand / AP

Addis Ababa, Etiopi Vajzat marrin pjesë në një makinë kombëtare të mbjelljes së pemëve në Addis Ababa. Etiopia planifikon të mbjellë katër miliardë pemë si pjesë e një lëvizjeje globale për të rivendosur pyjet për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës dhe mbrojtjen e burimeve. Etiopia ka mbjellë gati tre miliardë pemë që nga maji. Fotografia: Michael Tewelde / AFP / Getty Images


Moskë, Rusi Policia e Moskës qëndron pranë, pasi Olga Misik, 17 vjeç, bllokon rrugën e tyre ndërsa mban një kopje të kushtetutës Ruse. Imazhi ka dalë viral që kur u mor të shtunën e kaluar, kur i riu u bë një nga më shumë se 1.000 njerëz të arrestuar gjatë protestave në përgjigje të kandidatëve anti-Vladimir Putin që u ndalua nga zgjedhjet e qytetit të Moskës muajin e ardhshëm. Fotografia: Alexei Abanin/PA. /KultPlus.com

Të ngjajshme