“Rrno për me tregue” se Alketa Xhafa Mripa ju dëgjon

20 Shkurt, 2018 - 9:05 pm

Rrëfe për kohën që ke përjetuar apo dëgjuar gjatë regjimit komunist, të gjitha rrëfimet do të jenë pjesë e instalcionit artistik të Alketa Xhafa Miripës,instalacion që do të prezantohet më 9 maj të këtij viti, shkruan KultPlus.

Por artistja kosovare që jeton në Britani, kësaj here ka zgjedhë Shqipërinë për të mbledhë këto informacione, e cila tashmë ka arritë në Tiranë, bashkë me ekpinin e saj, të cilët janë pjesë e projektit “Edhe muret kanë veshë”, nismë e re e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentat e ish Sigurimit të Shtetit, që nisi sot, më 20 shkurt, në përvjetorin e 27-të të rrëzimit të shtatores së ish diktatorit, e që i kushtohet mbledhjes së dëshmive të të gjithë atyre që vuajtën gjatë regjimit komunist.

Bashkia e Tiranës është e para që e ka mbështetur këtë projekt, i cili kurohet nga kryetarja e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentat e ish Sigurimit të Shtetit, Gentjana Sula, dhe synon të sjellë në dritë një copëz historie, përmes përjetimeve personale.

Finalizimi i këtij projekti do të bëhet pikërisht në ditën e Evropës. Alketa Xhafa Mripa njihet për instalacione të fuqishme, dikurse ishte edhe instalacioni i mbledhjes së fustaneve për ti dhënë forcë grave të dhunuara në luftën e Kosovës, dhe paralel, tashmë është duke e realizuar një projekt të ngjashëm edhe në Angli,por që u dedikohet grave që kanë përjetuar dhunë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme