Sigurimi vendoset para veprave të artit të artistit misterioz Bansky

20 Gusht, 2021 - 11:55 am

Një këshill në Essex ka vendosur forca të sigurisë në vendin e një vepre të re të artit që dyshohet se është realizuar nga artisti misterioz, Bansky, transmeton KultPlus.

Arti i rrugës, në të cilën shfaqet një djalë që mban një shkop peshkimi dhe një maskë të kaltër të ngjitur në të, u pa për herë të parë të mërkurën (18 gusht) në një mur në Stone Pier në Harwich.

Një zëdhënës i këshillit të çarkut Tendring tha: Ne kemi kemi vendosur menjëherë sigurimin në këtë vend dhe jemi duke ndërmarrë hapa të mëtutjeshëm për të mbrojtur këtë vepër arti, përderisa po presim konfirmimin që kjo është në të vërtetë pjesa më e fundit e “Spërkatjes” së artistit në Anglinë Lindore.

Përgjatë gushtit, 10 piktura të ndryshme murale nga Bansku janë shfaqur në lokalitete të ndryshme përreth Norfolk dhe Suffolk, në atë që artisti e ka quajtur “Një spërkatje e madhe britanike”.

Banksy, i cili mbetet anonim, ende nuk ka deklaruar që vepra e artit është e tij.

Lajmi vjen pasi një tjetër mural i tij u mbulua mes frikës se mund të shihet si e pandjeshme pas vdekjes së një fëmije aty pranë.

Vepra e artit, e cila u realizua në një mur pranë plazhit Gorleston të Norfolk, përshkruan dy fëmijë në një zog të fryrë duke u lëshuar në ajër.

Në vitin 2018, tre-vjeçarja Ava-May Littleboy vdiq në plazh pasi një trampolinë në të cilën ajo kishte hipur, kishte shpërthyer.

Këshilli i Great Yarmouth Borough tha se janë pajtuar se vendimi për të mbuluar pikturën murale ishte “vendimi i duhur, duke respektuar njerëzit dhe ndjenjat e vendasve”.

Sipas këshillit, murali do të rivendoset në një datë të mëvonshme dhe të zhvendoset në një vend më të përshtatshëm./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme