займ на карту онлайн потребительский кредит

Skica e rrallë e Van Gogh do të shfaqet për herë të parë pas 100 viteve (FOTO)

17 Janar, 2018 - 2:30 pm

Dashamirësit e artit tani mund t’i shohin katër vepra të harruara nga mjeshtrit holandez Vincent Van Gogh dhe piktori i shekullit të 17- të, Govert Flinck, shkruan The Guardian, përcjellë KultPlus.

Këto punime dalin në pah, pasi kanë qëndruar të mbuluara nga pluhuri për më shumë se 100 vite. Punimet përfshijnë një vizatim të Van Gogh-ut që nuk ishte parë më herët dhe që kishin qëndruar në një vend të fshehtë deri më tani.

E quajtur “Hill of Montmartre with Quarries”, vepra artistike e Van Gogh daton që nga viti 1886 kur ai jetonte në Antwerp dhe Paris, ku edhe punoi në studion e piktorit historik francez Fernand Cormon.

Skica, së bashku me një vizatim të dytë “Hill of Montmartre”, u zbuluan të martën në një ekspozitë në muzeun Singer Laren, në Holandën qendrore.

“Një zbulim i tillë është gjithmonë i madh. Është me të vërtetë e jashtëzakonshme dhe nuk ndodh shpesh”, tha për AFP Teio Meedendorp, studiues i lartë për Muzeun Van Gogh të Amsterdamit./ KultPlus.com

Të ngjajshme