Vdiq stilistja pioniere e modës, Vivienne Westwood

29 Dhjetor, 2022 - 11:30 pm

Dizajnerja britanike e modës Dame Vivienne Westwood ka vdekur në moshën 81-vjeçare, transmeton KultPlus.

Në një deklaratë në Twitter, shtëpia e saj e modës tha se ajo vdiq “në mënyrë paqësore dhe e rrethuar” nga familja e saj në Clapham, në jug të Londrës.

Westwood bëri emër me stilet e saj të diskutueshme punk dhe new wave në vitet 1970 dhe vazhdoi të vishte disa nga emrat më të mëdhenj të modës.

Bashkëshorti i saj dhe partneri krijues Andreas Kronthaler tha: “Do të vazhdoj me Vivienne në zemrën time. Ne kemi punuar deri në fund dhe ajo më ka dhënë shumë gjëra për të vazhduar”.

Muzeu Victoria dhe Albert, i cili strehon disa nga veprat e saj, e përshkroi Westwood si një “forcë të vërtetë revolucionare dhe rebele në modë”.

Modelet e mëvonshme të Westwood janë veshur shpesh nga fytyrat e famshme. Ato përfshinin modelen Dita Von Teese e cila u vesh me fustanin e saj ngjyrë vjollce për t’u martuar me këngëtaren Marilyn Manson dhe Princeshën Eugenie e cila kishte veshur tre dizajne Westwood për martesën e Princit William dhe Catherine. /KultPlus.com

Të ngjajshme