Aktorja e çmimit Oscar bëri shumë për shqiptarët, shteti i Kosovës ende se ka nderuar me asnjë mirënjohje

20 Shtator, 2019 - 11:40 am

Ajo ka vizituar shqiptarët nëpër kampe të ndryshme përgjatë luftës së fundit në Kosovë, por e njëjta ka vizituar Kosovën edhe në periudhën e pasluftës, duke qenë edhe kryetare e bordit të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit PriFest.

Shkumbin Istrefi ka reaguar në lidhje me neglizhencën e shtetit në raport me këtë aktore, i cili ka shpërndarë edhe një intervistë të aktores me çmimin Oscar, e cila shihet duke folur në lidhje me Kosovën.

Nje interviste e aktores se mirenjohur, fituese e cmimit Oscars, Vanessa Redgrave, pas vizites qe i beri refugjateve kosovare ne kampin ne Sarajeve ne vitin 1997.Ne vizite e shoqeruan aktori Rade Serbedzija, David Gothard, Fatos Berisha dhe Kushtrim Hoxha.Intervisten e zhvilloi Fatos Berisha.Pas disa muajsh aktorja Vanessa Redgrave vizitoi Kosoven. Gjate luftes poashtu vizitoi edhe kampet e refugjateve ne Maqedoni. Organizoi koncerte dhe mbremje me artiste ne Angli dhe US ku mbledhi ndihma per refugjatet dhe artistet kosovare. Pas lufte organizoi festivalin "The return". Vizitoi Kosoven disa here. Eshte kryetare e bordit e festivalit Prifest.Shteti yne ende nuk e ka nderuar me mirenjohje.#vanessaredgrave

Gepostet von Shkumbin Istrefi am Donnerstag, 19. September 2019

KultPlus sjellë reagimin origjinal të Shkumbin Istrefit./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme