‘Balkan Film Market’ vjen në Shqipëri, do të prezantohet edhe projekti i regjisorit kosovar Ujkan Hysaj

2 Tetor, 2017 - 4:13 pm

Organizata ‘Europa Krijuese’ ka dhënë që prej vitit 2013, rreth 700 mijë euro për filmin shqiptar.

Por për producentët ai që mundëson financimin e një filmi, është një projekt i shkruar mirë. Në 20-të vjetorin e krijimit të kinemasë shqiptare, Ilir Butka thotë se është koha për të punuar më shumë për të pasur një produkt cilësor.

Regjisori Andemion Murataj, thotë se në aktivitetin ‘Balkan Film Market’ kanë ardhur producentë të njohur, dhe kjo është një formë që filmi shqiptar të fitojë më shumë të ardhura.

Në ‘Balkan Film Market’, do të prezantohet edhe projekti nga Kosova ‘Hana’ i regjisorit Ujkan Hysaj, i cili është mbështetur së fundmi nga Qendra e Kinematografisë së Kosovës, shkruan KultPlus.

‘Balkan Film Market’ zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, dhe do të zgjasë deri në datën 7 tetor. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme