Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të shfaqë një moment solidariteti për Ukrainën

25 Mars, 2022 - 4:30 pm

Ndërsa më të famshmit e Hollivudit mblidhen për festimin e tyre vjetor të filmave në Academy Awards të së dielës, transmetimi i drejtpërdrejtë televiziv do të njohë gjithashtu efektet e pushtimit rus të Ukrainës.

Organizatorët dhanë pak detaje të enjten, por thanë se do të kishte një moment gjatë ceremonisë së Oscars që do të njihte pushtimin, i cili ka vrarë mijëra dhe ka dëbuar një të katërtën e 44 milionë njerëzve të Ukrainës nga shtëpitë e tyre, transmeton KultPlus.

“Edhe pse ne duam që nata të jetë argëtuese dhe festive (dhe) ne duam që ajo të jetë një lloj arratisjeje, jetojmë në një kohë të trazuar në mbarë botën,” tha producenti Will Packer të enjten në një konferencë për shtyp, duke shtuar se edhe pandemia COVID-19 mbetet një shqetësim.

Shfaqja, e cila do të transmetohet drejtpërdrejt në Walt Disney Co (DIS.N) ABC, “do t’i njohë ato gjëra dhe do ta bëjë atë në një mënyrë të respektueshme,” shtoi ai.

Wanda Sykes, një nga tre komedianet femra që do të drejtojnë shfaqjen, tha se producentët kanë “diçka të planifikuar që ne e duam” në lidhje me situatën në Ukrainë.

“Është gjest organik dhe dashamirës,” tha ajo.

Javën e kaluar, bashkë-prezantuesja e Oscars, Amy Schumer tha se ajo kishte paraqitur idenë për të ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të shfaqej përmes satelitit, por ajo la të nënkuptohej që producentët e kishin refuzuar. “Nuk jam unë që prodhoj Oscars,” tha ajo në “The Drew Barrymore Show”.

Të enjten, Packer nuk përjashtoi një paraqitje të Zelenskiy-it.

“Shfaqja është ende në proces, kështu që kjo nuk është diçka që ne do të thoshim ta themi përfundimisht në një mënyrë ose në tjetrën në këtë pikë,” tha ai./ KultPlus.com

Të ngjajshme