Ceremonia “Oscar” do të zhvillohet pa prezantues

23 Mars, 2021 - 2:00 pm

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, edicioni i 93-të i ceremonisë së shpërblimeve prestigjioze “Oscar”, do të zhvillohet pa prezantues.

Organizatorët e kësaj ngjarjeje madhore të kinematografisë, po bëjnë përpjekje të vazhdueshme të sigurojnë emra të njohur të skenës për t’i ndarë shpërblimet e kategorive të ndryshme, gjatë ceremonisë së organizuar pjesërisht në formatin e rregullt, dhe e cila transmetohet live më 25 prill.

Sipas portalit “Deadline”, Akademia e Arteve dhe Shkencave si dhe organizatorët e ceremonisë po shpresojnë se që gjatë gjithë natës, prezantuesit e profilit të lartë t’i shpërndajnë çmimet në skenë në bazë rotacioni.

Kjo risi në formën e organizimit vjen një javë pasi të gjithë personat e nominuar, ishin paralajmëruar se pjesëmarrja përmes formatit online nuk ishte opsion i këtij edicioni të ceremonisë.

Ceremonia do të ngjasojë me një shesh-xhirim aktiv, me ç’rast do të ndiqen masa të caktuara anti-Covid dhe në një letër dërguar gjithë atyre që janë pjesë e listës së ngushtë të nominimeve, organizatorët ua kanë shpjeguar në detaje përpjekjet e tyre të madha, për ta organizuar një mbrëmje të sigurt dhe të këndshme për të gjithë.

Të ftuarit të cilët nuk jetojnë në Los Angeles do të pranojnë udhëzime specifike, të cilat do të dallojnë nga ato të personave që tashmë janë banorë të këtij qyteti, por të nominuarve që nuk kanë mundësi ta ndjekin ceremoninë për shkak të planifikimit ose shqetësimit të vazhdueshëm për të udhëtuar si pasojë e pandemisë, u është thënë se nuk do të mund të bëhen pjesë e shout përmes platformave online.

Organizatorët i kanë inkurajuar fituesit që të bëjnë fjalime personale por t’i mbajnë ato sa më të shkurtra, si dhe i kanë shprehur shpresat që ceremonia ta sjell një ndjenjë normaliteti dhe humori të mirë. Po ashtu i janë referuar kodit të veshjes, duke theksuar se veshja e thjeshtë dhe e rastësishme nuk do të mirëpritet.

Përveç listës dukshëm më të vogël të mysafirëve të pranishëm në sallë, organizatorët kanë njoftuar se ngjarjet, “Oscar Nominees Luncheon” e cila tradicionalisht mbahet pak ditë para këtij shou dhe “Governor’s Ball” që zë vend pas ceremonisë shpërblyese, janë anuluar për këtë vit.

Edicioni i 93-të i ngjarjes më të rëndësishme kinematografike në botë, do të mbahet më 25 prill 2021 dhe do të transmetohet live në kanalin “ABC”, dhe në më shumë se 225 shtete të botës. / KultPlus.com

Mandatory Credit: Photo by Chris Pizzello/Invision/AP/Shutterstock (10108210s) An Oscar statue is pictured at the press preview for the 91st Academy Awards Governors Ball, in Los Angeles. The 91st Academy Awards will be held on Sunday, Feb. 24. at the Dolby Theatre in Los Angeles 91st Academy Awards – Governors Ball Press Preview, Los Angeles, USA – 15 Feb 2019

Të fundit

Të ngjajshme